18 / 08 / 2022

Piyasa Kahini İslam Memiş altına mı dolara mı yatırım yapılması gerektiğini açıkladı. Gram altın için önemli çağrı

Piyasa Kahini İslam Memiş altına mı dolara mı yatırım yapılması gerektiğini açıkladı. Gram altın için önemli çağrı

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın için önemli uyarılarda bulunurken vatandaşın dolara mı yoksa altına mı yatırım yapması gerektiğini açıkladı.BDDK kararı sonrası 17 TL bandında uzun süre seyir eden dolar, yaklaşık bir haftadır 16 TL bandında görülmekte. Bununla beraber ise gram altının fiyatı ise 1060 TL’lerden 970 TL’lere kadar düştü.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş ise öngörülerine devam etmekte. Memiş, hangi emtiyaya yatırım yapılması gerektiğini açıkladı.

Memiş, "Piyasalarda hangi fiyatlamalar oluyor, altın ve gümüş fiyatlarındaki düşüşler devam eder mi, döviz kurlarında yükseliş olur mu, ev, araba alacak yatırımcılar neler yapabilir, bu gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım" dedi.

Memiş, şöyle devam etti: Borsa tarafında ucuz hisse senetleri olduğunu, yaz aylarında yukarı yönlü hareketler olacağını tahmin ediyorum. Rakamsal değerler bana uygun olduğunu gösteriyor.

BDDK kararı sonrası dolar 16.02'yi test edip dar bant aralığına sıkıştı. Yukarıda 16.75 seviyesini direnç seviyesi olarak belirledi. Önümüzdeki iki ay boyunca, dolar TL kuru 16-17 bant aralığında dalgalanır. Bir bakarsınız geri çekilir bir bakarsınız yukarı ataklar gerçekleşir. Sizin ekranda gördüğünüz dolar kuru, euro, sterlin ya da diğer para birimlerinin gerçek değerini yansıtmıyor. Ekranlardaki kur Kapalı Çarşı'da 16.74 lira seviyesinde. Yapmanız gereken tek şey, dövizciye gitmeniz, tabelaya bakmanız ya da bankacılık uygulamasından dolar alıyor gibi bakacaksınız, göreceksiniz, gerçek değerler bunlar.

Günlük bazda çok ciddi dalgalanmalar var. Piyasa oturmadığı için bu dalgalanmaların devam edeceğini tahmin ediyorum. Euro kuru 17.45 seviyelerinde. Bugün euro dolara karşı biraz daha fazla değer kaybetti çünkü euro/dolar paritesi 1.0411 seviyesinde. 1 puanlık geniş bant aralığı var. Dolar karşısında, pariteler, altın, gümüş, kripto paralar ucuz kaldığı için, eline TL geçmiş, dolar almayı düşünenler varsa, euro'nun şu anda ucuz olduğunu bilmesi gerekiyor.

Piyasa Kahini İslam Memiş altına mı dolara mı yatırım yapılması gerektiğini açıkladı. Gram altın için önemli çağrıSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.