Prof. Dr. Ahmet Ercan: İzmir'deki deprem 40 atom bombası gücünde!

Prof. Dr. Ahmet Ercan: İzmir'deki deprem 40 atom bombası gücünde!

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Seferihisar açıklarında yaşanan depremden çıkan enerjinin yaklaşık 40 atom bombası gücünde olduğunu, deprem odağında 2 metre 36 santim yamulma meydana  geldiğini belirtti. 


Deprem Bilimci Prof. Övgün Ahmet Ercan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada dün Seferihisar açıklarında yaşanan depremin 2 bin 500 yıldan bu yana bölgede yaşanan bu büyüklükteki 17 depremden biri olduğunu vurguladı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Ahmet Ercan, depremden çıkan enerjinin yaklaşık 40 atom bombası gücünde olduğuna ve deprem odağında 2 metre 36 santim yamulmaya neden olduğuna dikkat çekti. Depremin kırık göçüntü türü olduğundan etkisinin de büyük olduğunu da kaydeden Ercan, 15 ile 30 gün arasında sürecek artçı depremlerin 5.9 büyüklüğüne ulaşabileceğini belirtti. 

KIRIK BOYU 74 METRE

İzmir'in bazı ilçelerinde depremin 4 kat daha fazla hissedildiğine vurgu yapan Prof. Dr. Ercan, “Depremi İzmir, Bayraklı, Alaybey, Karşıya, Bostanlı Mavişehir, Çiğli 4 kat daha büyük duymuştur. Deprem odağındaki yamulma 2 metre 36 santimdir. Depremden çıkan enerji yaklaşık 40 atom bombası gücündedir. En güvenli yer olarak Yamanlar Dağı davranmıştır. Bu büyüklükte ya da daha büyük deprem olmaz. Deniz içinde oluşan kırık boyu yaklaşık 74 kilometredir. Son 2 bin 500 yıl içinde bu bölgede bu büyüklükteki depremlerin sayısı yaklaşık 17 tanedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den  İzmir  depremi uyarısı: Kuşadası tarafında gerilimi artırabilir!

Uzmanlardan korkutan deprem uyarısı!

Naci Görür: İzmir'e doğru bir başka deprem de gelebilir!