Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 12 gün önce İzmir için uyarmıştı!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 12 gün önce İzmir için uyarmıştı!

Prof. Övgün Ahmet Ercan, Sisam’ın kuzeyinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremi bildi. Prof. Ercan, 19 Ekim'de Ege Denizi’nde meydana gelen 4,3 büyüklüğündeki deprem sonrasında açıklamalarda bulunmuş, bölgede büyük bir deprem beklediğini belirtmişti.


Sisam'ın kuzeyinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremi Deprem Bilimci Prof. Övgün Ahmet Ercan depremi bildi. 18 Ekim'de Ege Denizi Gökçeada açıklarında meydana gelen 4,3 büyüklüğündeki deprem sonrasında Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yaptığı açıklamada “Bu deprem kuzey Ege'de 6,3 ile 7 arasında bir deprem yaratmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Bundan Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Edirne kıyı kesimi depremden etkilenir” diye konuşmuştu.

İZMİR ÇEVRESİNDEKİ BEKLENEN YIKICI DEPREM RİSKİ AŞILDI

Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre; Sisam depreminden sonra açıklamalarda bulunan Ercan, “Bir hafta önce Sözcü Gazetesine verdiğim röportajda Sisam Adası çevresinde bu büyüklükte bir deprem olabileceğini söylemiştim. Bunun devamında bir hafta 10 gün içinde yine aynı bölgede 5,7 – 5,8 civarında yeni depremler olacak. Bu son deprem değil. Dolayısıyla  İzmir  ve çevresinde beklenen ve yıkıcılık değeri olan 6,4 şiddeti aşılmıştır. Kırsal kesimlerde yıkımlar beklenebilir” diye konuştu.

12 GÜN ÖNCE UYARMIŞTI

Ercan, “Bu deprem kuzey Ege'de 6,3 ile 7 arasında bir deprem yaratmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Bundan Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Edirne kıyı kesimi depremden etkilenir” açıklamasında bulunmuştu.

OLUŞAN DEPREMLER BİR ÇİZGİSELLİK OLUŞTURUYOR

Son günlerde meydana gelen irili ufaklı depremlerin bir çizgisellik oluşturduğunu vurglayan Övgün Ahmet Ercan, şöyle konuştu: 

“Kuzey Anadolu Kırığı’nın Yunanistan uzantısı olan Kuzey Ege Kırığı’nda bir hareketlenme var. Bu tabii ki Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Depremler Çanakkale’ye yakın olarak Gökçeada, bunun yanı sıra Selanik’in önünde Üç Parmak Yarımadası, yine hemen Atina’nın yanında Eğriboz Adasının kuzeyinde olmak üzere depremler bir çizgisellik gösteriyor. Bu çizgisellik Kuzey Anadolu Kırığı’nın Ege’deki uzantısının etkin olduğunu ve kuzey Ege’de bir deprem yaratmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Büyüklüğü 6,3 ile 7 arasında bir büyüklük olur.”

EGE VE MARMARA’DA HİSSEDİLİR

Kuzey Anadolu Kırığı’nın Ege Denizi’ndeki batı uzantısı olduğuna da dikkat çeken Ercan, “Kuzey Anadolu Kırığı, Ege Denizi’ndeki batı uzantısı olup burada son buluyor zaten. Depremi orada yapıp tekrar Anadolu toprağına geri dönecek. Olası 7 büyüklüğündeki depremden Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Edirne kıyı kesimleri etkilenir” diye konuştu. 

Kandilli'den dikkat çekici deprem açıklaması!

İzmir Seferihisar'da meydana gelen depremde 6 bina yıkıldı! 

Tunç Soyer: 20'ye yakın binada yıkım ihbarı var!