23 / 03 / 2023

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'dan İstanbul depremi açıklaması!

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'dan İstanbul depremi açıklaması!

Ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy beklenen İstanbul depremi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar...Ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, İstanbul sakinlerinin tüylerini diken diken eden İstanbul depremi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Sabah'tan Koray Taşdemir'in haberine göre, her zaman söylediği gibi maga kent İstanbul'da bazılarının söylediği gibi büyük bir deprem olma riskinin olmadığını dile getiren Prof. Dr. Üşümezsoy, "İstanbul'da olacak deprem 6,5'i geçmeyecektir" dedi.

Şener Üşümezsoy konuyla ilgili olarak, "Deprem olmayacak korkmayın" diyen pembe rüyalar içinde bir kişi değilim ancak bahsedildiği gibi 7,2-7,5 ya da 8 büyüklüğünde bir deprem riski İstanbul için söz konusu değil, korkutmaya çalışanların fikirlerinin ne kadar boş olduğunu göstermeye çalışıyorum" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy dan İstanbul depremi açıklaması!

Üşümezsoy depremin büyüklüğü ile ilgili olarak şunları dile getirdi: "Godot'yu Beklerken isimli bir roman vardı, orada herkes Godot'u bekliyordu, deprem de İstanbul için adeta bir Godot oldu. Marmara'yı boydan boya bir fay kat edecek, 8,1 büyüklüğünde deprem olacak, büyük felaket gibi söylemlerde bulundular. O zaman ben Marmara'yı boydan boya kat eden bir fay olmadığını söyledim. Bu fay bir ucu İzmit'te bir ucu Saroz'da olarak anlatılıyor ve spekülüsyon yapılıyordu. Bu spekülasyonların arkasında onların jeolojik bir çalışmaları, jeolojik bir formasyonları yoktu. Bu tez iki yıl kadar sürdü ve birçok makale yazdılar ama sonra onları çöpe attılar."

"Biz o zaman orta sırtı kesen, Tekirdağ'a doğru giden dümdüz bir fay olmadığını, fayların parçalı olduğu söyledik. Onların bu iddiaları tutmayınca bu kez yeni araştırma gemisi getirdiklerini söylediler ve 7,4'lük bir deprem beklediklerini açıklamaya başladılar. Zamanla onlar da çöpe atıldı. Son olarak risk taşıyan fayın Yeşilköy-Bakırköy açıklarından Silivri Çukuru'na kadar uzanan 70 kilometrelik bir hat olduğunu bunun da 7,2'lik deprem oluşturacağını söylüyorlar."

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy dan İstanbul depremi açıklaması!

Herkes bu iddianın üzerine atlıyor. 8,1'den 7,5'e sonra da 7,2'ye düştüler. Ne Armutlu Yarımadası dağları ne Kapı Dağlar ne de Istranca ne de Kocaeli Dağları'nda bir tane çekiç vurmamış bir taşı mikroskopta incelemeyip taştaki değişmeleri takip etmemiş kimseler sadece kağıt üzerinden söylemleri böyle spekülatif oluyor. Ben de "hayır" diyorum o hatta yalnızca Kumburgaz Çukuru'nda fay var. Orta sırtta bir fay yok. Özet olarak söylüyorum ki Marmara'yı bekleyen depremin büyüklüğü en fazla 6,5 olacaktır."

O BÖLGEDEKİ KÖTÜ ZEMİNE DİKKAT

Şener Üşümezsoy, Kumburgaz Çukuru'nda meydana gelecek olan deprem sonrasında mega kent İstanbul'da en fazla etkilenecek bölgeler için ise şehrin batı yakasına değinerek, "Büyükçekmece, Esenyurt, Beylikdüzü, Haramidere Avcılar hatta Florya'yı da içine alan iki göl bölgesindeki alanlar etkilenecek alanlardır. Bu göller bölgesindeki kötü zemine ve yapıların durumuna dikkat etmek gerekiyor." şeklinde konuştu.

 

Marmara bölgesi 6.7 büyüklüğünde depreme gebe!
Geri Dön