Putin'in 9.68 milyar TL'lik sarayı: İçinde yok yok!

Putin'in 9.68 milyar TL'lik sarayı: İçinde yok yok!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in karşısına en sık ve güçlü çıkan isimlerden olan Alexei Navalny'nin önceki gün tutuklanmasından sonra bir skandal patladı. Putin'in 1.3 milyar dolarlık (yaklaşık 9.68 milyar TL) sarayının ayrıntıları ortaya çıktı...


Rusya Devlet Başkanı Putin'in karşısına en sık ve güçlü çıkan isimlerden olan Alexei Navalny'nin önceki gün tutuklanmasından sonra bir skandal patladı. Navalny, internet üzerinden hazırladığı platformda Putin'in 1.3 milyar dolarlık (yaklaşık 9.68 milyar TL) sarayının ayrıntılarını yayınladı. Sözcü'de yer alan habere göre; gizli tüneli, yüzme havuzu, buz pisti, kilisesi ve tiyatro salonu olan saraydaki Putin'in yatak odasının görüntüleri de paylaşıldı.

Rusya tarafından zehirlendiği ileri sürülerek Almanya’ya sığındıktan sonra geçen hafta Rusya’ya geri dönen Rus muhalif Alexei Navalny’nin ülkeye girişi sırasında tutuklanmasının etkisi uluslararası kamuoyu gündemine oturdu.

Bir iş insanı olan ve Putin’in politikalarına sık sık tepki göstererek siyaset yapan Navalny, pazar günü gözaltına alınırken, bugün Putin’in Karadeniz kıyısındaki lüks sarayının ayrıntıları ortaya çıktı.

Rus lider Putin’in yaklaşık 1.3 milyar dolarlık (yaklaşık 9.68 milyar TL ve 100 milyar ruble) sarayının bütün detayları Navalny’nin kurduğu internet sitesinde yayınlandı. Putin’in Rusya’nın güneyde Karadeniz’e kıyısı olan Gelencik bölgesinde konumlanan sarayının hem boyutu hem de özellikleri uluslararası kamuoyunda yankı yarattı.

Putin

Navalny paylaştığı videoda, “Burası Rusya’nın içinde ayrı bir şehir hatta bir krallık. Parmaklıklar, kendine özel limanı, özel güvenliği, kilisesi, kendisine ait izin sistemi, uçuşa yasak bölge ve hatta kendi sınır kontrol alanı bile var. Burası Rusya içinde ayrı bir devlet. Bu devletin de tek ve değişmeyen bir çarı var: Putin” diye konuştu.

Navalny, sarayın kurulduğu arazinin 202 hektarlık Monako’nun 39 katı büyüklüğünde olduğunu belirtirken, “Putin’in arkadaşları ki onlar Putin’in izniyle Rusya’dan istediklerini çaldılar ve çok minnettar oldukları için para biriktirip 100 milyar ruble ile patronlarına bir saray inşa ettiler” dedi.

Videoda, “Bu videoyu daha önce tamamladık ama Navalny ülkeye dönene kadar yayınlamayı erteledik. Alexei, bu soruşturmadaki esas karakterden, Vladimir Putin’den korkmadığımızı göstermek istiyordu” ifadelerine yer verildi.

Paylaşılan fotoğraf ve görüntülerde sarayın bütün ayrıntıları paylaşılırken, saray dikkatleri çekti.

Putin

Sarayda, yaklaşık 200 bin dolarlık deri kanepe, konser ve tiyatro salonu, 25 metrelik yüzme havuz, üzüm bağları, dans pisti, nargile salonu ve içinde iki koltuğun da olduğu dev bir banyo da bulunuyor.

Tesislerden gizli bir geçitle doğrudan sahile inişin mümkün olduğuna dikkat çeken Navalny, tesiste bir seranın ve bir buz pistinin olduğunu da aktardı.

Navalny, binada çok sayıda kanepe ve koltuk olduğunu dile getirerek, “Vladimir meğer kanepeleri çok seviyormuş. Sarayında 47 tane kanepe var. Acaba hangisine oturuyor, hepsine mi oturuyor yoksa sadece pahalı olanları mı tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Kremlin ise Navalny’nin paylaştığı görüntü ve videolara karşı jet bir yalanlama getirdi. Kremlin, iddiaların asılsız olduğunu belirtti, “Putin bu sarayın sahibi değildir” denildi.

Donald Trump'ın çocukluk evi 3 milyar dolara satışta!