Rekabet Kurumu 9 çimento şirketine soruşturma açtı!

Rekabet Kurumu 9 çimento şirketine soruşturma açtı!Çimento alanında faaliyette bulunan teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini uygulayıp uygulamadıklarının belirlenmesi için resen sürdürülen önaraştırmada Rekabet Kurulu tarafından karar alındı.


Çimento alanında faaliyette bulunan teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini uygulayıp uygulamadıklarının belirlenmesi için resen sürdürülen önaraştırmada Rekabet Kurulu tarafından karar alındı. OYAK Çimento ve Göltaş Çimento, Çimsa ve Konya Çimento gibi sektörde ünü olan şirketlerin de bulunduğu 9 firmayla ilgili soruşturma açıldı.

Dünya'da yer alan habere göre; Rekabet Kurulu tarafından, Baştaş Başkent, Limak Çimento, OYAK Çimento, Votorantim Çimento, As Çimento, Göltaş Göller Bölgesi Çimento, Konya Çimento, Küpeliler Endüstri ve Çimsa Çimento şirketleri adına soruşturma açılması kararı verildi.

Çimento alanında faaliyette bulunan teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini uygulayıp uygulamadıklarının belirlenmesi için resen sürdürülen önaraştırmada Rekabet Kurulu tarafından karar verildi. 

Rekabet Kurumu 9 çimento şirketine soruşturma açtı!

Önaraştırmada toplanan bilgi, belge ve yapılan belirlemeleri 1 Nisan 2021 tarihli toplantısında tartışan Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli görerek 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin belirlenmesine ilişkin Baştaş Başkent Sanayi ve Ticaret A.Ş., Limak Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., OYAK Çimento A.Ş., Votorantim Çimento San. ve Tic. A.Ş., As Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., Göltaş Göller Bölgesi Çimento San. ve Tic. A.Ş., Konya Çimento Sanayi A.Ş., Küpeliler Endüstri A.Ş. ve Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş. şirketlerine ilişkin soruşturma açılmasına, 21-18/231-M sayı ile karar verdi.

Konuya ilişkin yapılan açılamada şu ifadelere yer verildi:

"Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz."

Rekabet Kurumu 9 çimento şirketine soruşturma açtı!

Çimento sektörü 2020’de içerde ve dışarda büyüdü!