Ressam Osman Hamdi Bey’in Gebze'deki köşkündeki kapıların değeri şaşkına çevirdi!

Ressam Osman Hamdi Bey’in Gebze'deki köşkündeki kapıların değeri şaşkına çevirdi!

Osman Hamdi Bey’in müze olan Gebze’de bulunan köşkündeki kapıların değeri şok etti. Zemin kattaki el işlemeli çiçek figürlü kapının Kaplumbağa Terbiyecisi (15 milyon lira) tablosu ile aynı değerde olduğu öğrenildi.


1842-1910 yılları arasında yaşamış olan Osman Hamdi Bey, Osmanlı Devleti'nin son döneminde yaşamış devlet adamı, ressam ve sanat uzmanı.

Takvim'de yer alan habere göre; Osman Hamdi Bey'in saha sonra müzeye çevrilen İzmit- Gebze'de bulunan köşküyle ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı.

Ressam Osman Hamdi Bey’in Gebze

1901-1903 yıllarında zemin katın ahşap kapılarına yaptığı çiçek resimlerinin her biri bugünün adeta onun tabloları ile aynı değerde olduğu ortaya çıktı.

Yıllar önce Osman Hamdi Bey'in en bilinen eseri olan 'Kaplumbağa Terbiyecisi' açık artırma usulü tarafından gerçekleşen müzayede sonucunda 5 milyon TL'ye Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi tarafından satın alındı.

Ressam Osman Hamdi Bey’in Gebze

Tablonun bugünkü değerinin ise 15 milyon TL olduğu tahmin ediliyor. Yani o kapı da 15 milyon lira. Osman Hamdi Bey'in 26 kez yaz sezonunu geçirdiği evi Atatürk ve İsmet İnönü de ziyaret etti.