Rıza Hüseyin Erkanlı: Toplu Konut Fonu kurulsun!

Rıza Hüseyin Erkanlı: Toplu Konut Fonu kurulsun!

Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, devletin, kişilerin mağduriyetini önlemek için "Toplu Konut Fonu" oluşturması gerektiğini ifade ederek, "Dünyanın belli ülkelerinde bu örnekler var" dedi...Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, devletin, kişilerin mağduriyetini önlemek için "Toplu Konut Fonu" oluşturması gerektiğini ifade ederek, "Dünyanın belli ülkelerinde bu örnekler var. Herhangi bir şekilde proje tamamlanamazsa müşterinin parası fondan karşılanıyor. Bu, sektörün gelişmesini, kaliteli işler yapılmasını ve sektöre yeni girişler sağlar" diye konuştu.

Erkanlı, madencilik, çevre ve atık yönetimi konularında çalıştıklarını belirterek, Ankarada İncekte ve İstanbulda
Sarıyerde belli bir ekonomik imkana sahip kişiler için özel tasarlanan projelerle konut sektörüne gireceklerini belirtti.

Ankarada TED Kolejinin yanında bulunan arsada yapacakları inşaatın bu yılın sonunda başlayacağını belirten Erkanlı, İncekte birinci etapta 38 villa ve 96 daire, ikinci etapta ise 40 villa ve 104 daire olacağını söyledi.

Konutların "ulaşılabilir yüksek standartlı" olacağını vurgulayan Erkanlı, "Oradaki stratejimiz şöyle; o evleri yatırımcı ve kullanıcıya satacağız. Yatırımcı işin başında gelir. Başlangıçta giren yatırıma ortak gibi girdiği için karı onunla paylaşırız. Örneğin, villanın 100 lira satışı var. Konutu, inşaat aşamasında 100 liraya satacağız. Konutun kaba inşaatı bitince 120, tamamlanınca 145 lira olacağını taahhüt ediyoruz. Bunun altındaki satışlarda zararı karşılıyoruz. Bu rakamın altında satılmasına da izin vermeyiz. Biz konut sektörüne iş olsun diye girmiyoruz. Böyle bir derdimiz ve telaşımız yok. Bizim inşaat sektöründe toplu konut hevesimiz yok. Binlerce konutluk ucuz konut serüvenine katılmayacağız. Aslında bin konutun cirosu ile bizimki de aynı oluyor" diye konuştu.

Rıza Hüseyin Erkanlı, Sarıyerde ise arsa temini çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Genellikle boş arsaları tercih ediyoruz. Sarıyerde en büyük sıkıntı imar planında yapılan yeni düzenleme. 3. Köprünün o bölgeden geçmesi, SİT alanları dolayısıyla boş ve sorunsuz arsaları seçmeye çalışıyoruz. Yüksek standartta proje yapacağız, A Plus müşteriye satacağız deniliyorsa arsanın çok iyi yerde olması gerekiyor" dedi.

Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erkanlı, toplu konutta projeden satışın dünyanın birçok ülkesinde yapılan ve yapılması gereken bir şey olduğunu dile getirerek, toplu konutta daireleri satın alan kişilerin mağduriyetini önlemek için denetleme ve düzenleme işinin devlete düştüğünü söyledi. Devletin, kişilerin mağduriyetini önlemek için "Toplu Konut Fonu" oluşturması gerektiğini ifade eden Erkanlı, şöyle devam etti:

"Dünyanın belli ülkelerinde bu örnekler var. Devlet bir fon kuruyor. Bankalarda var bu türden bir fon. Bankacılık fonunda para birikir, batan bankayı finanse etmek için. Bu fon biriktiği zaman siz rahatlıkla bir daire alabilirsiniz. Ama alırken soracaksınız, Proje devlet fonuna kayıtlı mı Devlet fonuna kayıtlıysa götür paranı ver. O zaman ne oluyor Herhangi bir şekilde proje tamamlanamazsa müşterinin parası fondan karşılanıyor. Bu, sektörün gelişmesini, kaliteli işler yapılmasını ve sektöre yeni girişler sağlar. "

Erkanlı,  Ankara  ve İstanbuldaki konutların yapım aşamasına, müşteri adaylarını da dahil edeceklerini belirterek, şunları söyledi: "Biz sayfa sayfa ilan vermeyeceğiz. Hedef kitleyi tespit edip, proje aşamasında davet edeceğiz, fikirlerini alacağız, onlarla hareket edeceğiz. Mutfak nasıl olsun, giriş nereden olsun, yatak odası, salon, banyo, tuvalet
nasıl olsun Projede istedikleri bir şey var mı Nasıl bir ev istiyorlar Bunları müşteriye soracağız. Bugüne kadar ve bugün yapılan şöyledir; müteahhit bir arsa beğenir, mimara çizdirir ve konutu yapar. İnşaat sürecine kitle dahil değildir. İnşaata tersten başlamak lazım. İnşaat yapmak bir şey değil. Yaparsın ama satarken sıkıntı yaşarsın."

AA