Rize'deki marangozdan ilginç mimari!

Rize'deki marangozdan ilginç mimari!Rize'de yaşayan marangoz Kadir Aksoy, yaptığı pandemi sığınağıyla hem izole oluyor hem de doğanın keyfine devam ediyor. İlginç mimari görenleri hayrete düşürüyor.


Rize’nin Kalkandere ilçesinde marangoz Kadir Aksoy (51), orman bulunan kızılağaçların gövdesine yerden 3’er metre yükseklikte biri 3, diğeri 5 metrekarelik tek odası bulunan evler yaptı. Aksoy, pandemi sürecinde ağaç evlerde hem izole oluyor hem de doğanın keyfine devam ediyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; ilçenin Taşçılar Mahallesi’nde marangozluk işiyle uğraşan Kadir Aksoy, pandemi nedeniyle kalabalıktan uzak kalmak için ormanda ağaçlar üzerine ev yapma kararı aldı. İşe koyulan Aksoy, arazisinde kızılağaçların gövdesine yerden 3'er metre yükseklikte biri 3 diğeri 5 metrekarelik tek odalı evler inşa etti. Evlere soba kurarak, koltuk yerleştiren Aksoy, doğada izole halde bulunuyor.

Rize

'AĞAÇLARA ZARAR VERMEDİM'

Kadir Aksoy, işinden kalan zamanında kendine yeni alan oluşturmak için ağaçlara ev inşa ettiklerini söylerek, "Pandemiden kaçmak, doğayla yalnız kalmak için burayı yaptım. Görenlerin de çok dikkatini çekti. İki ev inşa ettim. Bu gidişle 3’üncü katı da atacağım gibi. Ağaçlara zarar vermeden yaptım. Ağaçların büyümesi devam edecek. 4 aylık emek var. Üst kat kışın oturmak için kapalı, diğer yerler teras şeklinde yazlık olarak planlandı. Planımı ağaçların şekline göre yaptım" açıklamasında bulundu. 

Rize

'İNSAN RUHUNU DİNLENDİRİYOR'

Taşçılar Mahallesi Muhtarı Hamdi Özkan, "Güzel, sakin, kafanı dinlendireceğin özel yer olmuş. Bence herkes ruhunu dinlendireceği böyle yer yapmalı. Arkadaşım buraya ufak yer yapmak için başladı ama belediye izin verse 3’üncü katı da çıkacak gibi duruyor. Ben de fırsat buldukça geliyorum, doğanın keyfini çıkarıyorum. Ağaçlara da hiç zarar vermeden evi kurmuş, o da çok güzle olmuş" şeklinde konuştu.