Sabuhi Attar: Araplar İzmir’e büyük yatırım yapmıyor!

Sabuhi Attar: Araplar İzmir’e büyük yatırım yapmıyor!

Türk Arap İş Adamları Derneği İzmir Şubesi Başkanı Sabuhi Attar, Arapların İzmir'i tanımadığını, bu yüzden Arapların hem turizm konusunda hem de yatırım konusunda İzmir'e pek uğramadığını belirtiyorTürk Arap İş Adamları Derneği  İzmir  Şubesi Başkanı Sabuhi Attar, İzmir, Arap İş Adamları, Arap Turizmini, Türk­ Arap ilişkileri ve yatırımları gibi birçok konuda  Ticaret Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Attar, özellikle İzmir’in Araplara çok fazla tanıtılmadığını ifade ederek, Arap iş adamlarının İzmir'de fazla yatırım yapmadığını dile getirdi. Attar, 30 yıldır İzmir'de yaşıyor. İzmir'i, çok değerli ve enfes bir şehir olarak tanımlıyor. Bu şehrin yöneticileri ve diğer sahiplerinin bu değerin farkında olmadığını düşünüyor. Zira alt yapı ve tanıtım konularında İzmir'i çok eksik bulduğunu, özellikle Arapların İzmir'i tanımadığını, bu yüzden Arapların hem turizm konusunda hem de yatırım konusunda İzmir'e pek uğramadığını belirtiyor.


Hedeflerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

­ Bu bayrağı 10 yıldır, başarılı bir şekilde taşıyoruz. Ağırlık çalışmalarımız Arap ülkelerde oluyor. Çünkü Arap ülkeleri en önemli sahamız. Oradaki çevremiz hem çok büyük hem de orada daha çok yapmamız gereken işler var. O yüzden biz o çevreyi her zaman ziyaret ederek bu noktaya getirdik. Hedefimiz tamamıyla Türk­Arap ülkeleri arasında ticari bağları güçlendirmek, proje üretmek, Türk ve Arap iş adamlarının beraber olmasını sağlamak. Ticari konularda alışverişi sağlamak.

“Arapların önceliği İstanbul ve çevresi”

Arap iş adamların İzmir'e yatırımları ne ölçüde?

­ Arap iş adamları İzmir'e fazla yatırım yapmıyor. İzmir'de yapılan ilk yatırım 1985 yılında Grant Otel Plaza yatırımı oldu. Bunun dışında çok büyük projeler ve yatırımlar olmadı. Bunun en önemli sebebi, ulaşım. Bütün ulaşım noktaları İstanbul'a çıktığı için ağırlıkları da oraya oluyor. Bunun dışında Araplar, İstanbul'a hangi şehirler daha yakınsa oralara gidiyorlar ve oralara yatırım yapıyorlar. Bursa Yalova gibi İstanbul'a yakın illere daha faydaları oluyorlar. İzmir buralara uzak olduğu için, bu konuda yatırımları fazla değil. İkincisi ise, İzmir'i hiç tanımıyorlar. İzmir'i Araplara ilk tanıtan biziz. 30 yıldır bu tanıtım

işini yapıyoruz. Eğer bugün az da olsa Araplar İzmir'e geliyorsa bizim yaptığımız tanıtımlarla geliyorlar.

“Türk ve Arap iş adamlarını kaynaştırıyoruz”

Yapılan tanıtım ve fuarlar sonucunda İzmir meyvesini alıyor mu?

­ Tanıtım planları ve tanıtım turları yapıyoruz. Bir de bizim yaptığımız büyük fuarlarımız var. Arap ülkelerinde yaptığımız toplantılarda en az 500 Arap firma geliyor. En az da 150 Türk firması da gelip bu şekilde Türk ve Arap iş adamlarını kaynaştırıyoruz. En son yaptığımız gıda ve tarım zirvesi çok başarılı geçti. İnşallah iki taraf da bunun meyvelerini alır.

“Antalya’da yapılanlar İzmir’de yapılmıyor”

Araplar turizm için neden İzmir'i tercih etmiyorlar?

­ Dünyada turizm açısından bazı şeylerin sorgulanması lazım. Mesela Antalya'ya turistler neden çok geliyorken, İzmir'e fazla turist gelmiyor? Burada bu işi yapan tur sahipleri, kendilerine göre fiyat konusunda nereleri daha uygunsa oraları tercih ediyorlar. Bunun için bu aktörlere büyük iş düşüyor. Buradaki Belediye başkanlarının şehir sahiplerinin oturup kendilerine sormaları lazım. Biz burada neyi eksik yapıyoruz ki. Bu aktörler o tarafa gidiyor da bizi tercih etmiyorlar. Mutlaka bir istekleri var ki ona göre hareket ediyorlar. Alt yapı ve başka istekleri var. Bu alt yapı ve istekleri tamamlanırsa o zaman

Araplar nasıl Antalya'ya gidiyorsa İzmir'e de gelir. Bunun için böyle bir çalışmayı yapacak bir Türk firması yok. Arap ülkelerine git, turistleri İzmir'e getir böyle bir durum yok. Bunun en büyük nedenlerden bir tanesi kalite ve fiyat farkı. Antalya sahilleri bakıyorsunuz, beş yıldızlı oteller, büyük tatil köyleri, dev kuruluşlar, tesisler kurulmuş. Bunu İzmir'de göremiyoruz. İzmir'de kaç tane böyle otel var. Alt yapısı da çok zayıf ve verdikleri fiyat da çok pahalı. Antalya İzmir'deki fiyatın yarısından aşağısında fiyat veriyor. Dolayısıyla turistler ucuz olan yeri tercih edecekler. Bu şehrin alt yapısını yapmadan bir ekonomik meyvesini beklemeyin. 30 yıldır İzmir'de yaşıyorum. İzmir gerçekten nefis bir şehir. Bunu

değerlendirmek lazım. Bu değeri güzel bir şekilde ambalajlamazsak, sunmazsak, insanlara tanıtmazsak bu malı satamayız. Bütün olay bu.

“İzmir bu konuda çok şanslı”

Peki, İzmir'i tanıtan projeleriniz var mı?

­ İzmir'i tanımayan Araplar için birçok tanıtım projemiz var. Şuanda çalışma grupları oluşturduk. Bu çalışma grupları da hem İzmir'i tanıtacak hem de işbirliği sağlayacak. Mesela Türk Arap işbirliği, sağlık turizmi grubu kurduk. Yatırım ve diğer projelendirme ilgili çalışmalar grubu kurduk. TURAB EXPO fuarlar için çalışmaları sürdürüyoruz. Geçtiğimiz aylarda yedinci zirvemizi bitiriyoruz. Türkiye'de başka hiçbir kuruluş 7 defa uluslararası bir çalışma yapmamış. İzmir bu konuda şanslı.


Ticaret Gazetesi