Şahinbey Belediyesi yeraltı otoparkını 233 bin TL'ye kiraya verdi!

Şahinbey Belediyesi yeraltı otoparkını 233 bin TL'ye kiraya verdi!Şahinbey Belediyesi 2017 yılında 280 bin TL + KDV’ye kiraya verdiği otoparkın fiyatını 409 bin TL’ye çıkardı. Kiracı tutarı kabul etmeyince otoparkı yeni ihaleyle bu kez 233 bin TL'ye kiraya verdi.


Gaziantep Şahinbey Belediyesi, yaptığı otopark ihalesiyle gündeme geldi. Belediye 280 bin TL + KDV’ye 2017 yılında kiraladığı mülkiyeti kendisine ait otoparkın kirasını 409 bin TL yükseltti. 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Kiracı bu yüksek zammı kabul etmeyince yeni bir ihale açarak bu kez aynı otoparkı 233 bin TL'ye kiraya verdi. Adeta adrese teslim gerçekleşen ihaleye sadece bir şirket ve aynı şirketin yöneticisi yer aldı. İlçe belediyesinin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, 'Bu ihale vicdanları yaralamıştır. Bir an önce iptal edilip yeniden ilana çıkması gerekmekte' dedi.

Şahinbey Belediyesi, mülkiyeti kendisine ait İsmetpaşa Mahallesi’ndeki katlı yeraltı otoparkını 2017 yılının ağustos ayında bir vatandaşa ihale açarak 280 bin lira + KDV’ye kiralıyor. İlk yılın kira bedelini de peşin alıyor. Kira sözleşmesinin süresi ise 3 yıl. Sözleşmeye de kiranın yıllık ödeneceğine dair maddeye yer veriliyor. 

İlçe belediyesi vatandaşa 15 Ekim 2018 tarihinde bir yazı yazarak kiranın 409 bin 220 TL olarak belirlendiğini söylüyor. Kişi Cumhurbaşkanılığı TÜFE oranından daha fazla kira artışı yapılamayacağına dikkat çekerek bu zammı onaylamıyor. En fazla kiranın 348 bin TL olabileceği dile getiriyor. 

Daha ucuza kiralandı

Anlaşma sağlanamayınca ilçe belediyesi otoparkın kiralanması için 15 Mayıs 2019’da yeniden ihale yaptı. 220 bin TL + KDV ile açık artırma usulü yapılan ihaleye sadece Emr Metin Güler Tekstil şirketi ve şirketin bir yetkilisi katılıyor. 2 kişi de ihaleye 233 bin TL + KDV teklifini veriyor. Yetkili ihale sırasında çekiliyor ve ihaleyi şirket kazanıyor. Otoparkı daha az ücrete kiraya veren belediye yeni ihalede bu rakamı 12 ay taksit yapıyor. 

İlçe belediye meclis üyesi Uğur Kalkan mecliste bu konuyla ilgili konuşma talep ettiğini ancak verilmediğini ifade ederek 'Her konuşmasında şeffaflıktan dem vuran belediye başkanı bu konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatsın. Bu ihalenin ilanı hangi gazetede çıkmış, hangi sitede yayımlanmış hepsini açıklasın. Dilinden şeffaflık düşmeyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na bir çağrım olsun. Buyur bu ihaleyi yeniden yap, belediyenin sosyal medya hesaplarından da canlı yayımla da hepimiz görelim şeffaflığı' şeklinde konuştu.

Şahinbey Tekstilkent esnafına otopark müjdesi!