Salih Kuzu: Mütekabiliyetten önce para halkın tabanına yayılmalı!

Salih Kuzu: Mütekabiliyetten önce para halkın tabanına yayılmalı!

Dekar Yapı'nın sahibi Salih Kuzu, yabancılara konut satışı konusunda farklı düşünüyor. Sektör, Araplardan 'milyar dolarlar' beklerken, Kuzu, 'Bize para gelmesi için önce bölgedeki demokrasinin yayılması gerek' diyor


GAYRİMENKUL sektöründe 30 yılı deviren, uzun yıllar Eston Yapı'nın genel müdürlüğünü yaptıktan sonra Dekar Yapı'yı kuran Salih Kuzu, sektörün ana gündemi olan mütekabiliyetle ilgili biraz farklı düşünüyor. Türkiye'nin gayri safi milli hasılası içinde inşaatın yüzde 6.5 payı olduğunu, bunun da yaklaşık 45 milyar dolara denk geldiğini söyleyen Kuzu, 'Bu 45 milyar dolar sadece konutu değil, tüm inşaatı kapsıyor.  Rakam konuşurken altını doldurmak lazım. Mütekabiliyetle yılda 5-10 milyar dolarların gelmesini beklemek aşırı iyimserlik olur' diye devam ediyor.

Mütekabiliyet ivmeyi artırır mı
Kısmet evet. Azerbaycan, İran gibi ülkelerden alımlar olacak. Ancak çok da abartmamak gerek.

Araplardan büyük beklenti var...
Orada paranın çok olduğu doğru. Ancak bu para, dar, kısıtlı bir kitlenin elinde. Zaten Arap Baharı da bunun sonucunda doğdu. Şimdi bu paranın tabana yayılması hedefleniyor. Bahsettiğim para sahibi, kesimin zaten Türkiye'de şirketleri var ve o şirketler vasıtasıyla konut edinebiliyorlar. Arap halkı gerçekten de Türkiye'ye hayran. Gayrimenkul alacak duruma gelmeleri için önce paranın halka inmesi gerekiyor. 

Sizin beklentiniz ne
Ben sektör gibi aşırı iyimser değilim, konuşulan milyar dolarların gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Büyük bir alım dalgası da beklemiyorum. Dış pazar beklentilerinin aksine, ben Türk iç piyasası için çok daha iyimserim.

Hava olumluya dönmeye başladı
Bahçeşehir'de ikinci projeye başladınız. Satışlar nasıl Asmalı Evler'de
Asmalı Evler'e 5 ay önce başladık. 3 etaplı bir proje olacak. Birinci etabın çoğu bitti. İkinci etabın satışına başladık. Şu anda insanlar ekonominin bir yön çizmesini bekliyor. Konut kredisinde faiz oranlarının 0.85'lerden 1.25'lere çıkması sektörde satışlara yansıdı. Bizim de kredili satışlarımızda yüzde 30 civarında bir azalma oldu. Kendi olanaklarıyla ev alanlar ön plana çıktı. Ancak piyasada hava olumluya dönmeye başladı. Dövizin gerilemesi, cari açık konusundaki endişelerin azalması ve FED'in açıklamaları ile birlikte piyasalar daha pozitif bir görünüme girdi.

Her mahalleye bir mimar
Kentsel dönüşümle ilginiz var mı
Evet, o konuda araştırmalarımız sürüyor. Bakırköy, Yeşilköy, Boğaz hattı, Üsküdar ilgilendiğimiz bölgeler. Ben kentsel dönüşümün, İstanbul için fırsat olduğunu düşünüyorum. Ancak bu fırsatı iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Kent mimarlığını canlandırmak, şehrin bir kimlik kazanması için planlamalar yapılması gerekiyor. İstanbul'u 10 yıl sonra bir kere daha yapamayız. Avrupa ve Rusya'da halkın seçtiği, mesleğinde üst düzey kişiler, kentleri mahalle mahalle denetliyor. Onlardan izinsiz bina cephesine boya bile süremiyorsunuz. Türkiye'de de buna benzer bir sistem uygulanabilir, bağımsız mimarlar mahalleleri denetleyebilir.

Şenay BÜYÜKKÖŞDERE/Akyam