Samsun Yakakent'e yeni otogar inşa edilecek!

Samsun Yakakent'e yeni otogar inşa edilecek!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı açıklamada Yakakent’e ilçe otogarı ile iskele kafe yapacaklarını dile getirdi. 


Samsun’un turizm potansiyeli yüksek olan ilçeleri arasında yer alan Yakakent, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımlarla şehrin önemli markalarından biri haline geliyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, doğal güzellikleriyle turizm açısından önemli potansiyellere sahip ilçe, deniz avantajından en iyi biçimde istifade edecek. 

DLH Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporları alınan sahil bandı projesiyle ilgili değerlendirmeler yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, projenin imara işlenerek ihaleye hazır hale geldiğini belirtti. Proje kapsamında sahilde 40 yıl önce konulan kayaların kaldırılacağını belirten Başkan Demir, “Geçmiş yıllarda deniz Yakakent’i götürüyordu. Deniz, hükümet konağına ve camiye kadar gelmişti. Şimdi ilçemiz nereden nereye geldi.  Daha da gelişecek. Bakanlığımızın dalgaların ilçemizin kıyılarına zarar vermesini önlemek amacıyla proje kapsamında 7 adet T mahmuz yapacak. Ardından da Yakakent sahilimizin kumsalları kum beslemeleriyle yeniden düzenlenecek. Sahil düzenleme projesi, ilçe ekonomisini de doğrudan ilgilendiriyor. Çünkü Çayağzı Balıklı Sığınağı’nın da yapılmasıyla balıkçılarımız, olumsuz hava şartlarında can ve mal kaybı yaşamamaları için buraya sığınabilecekler. Bu da ilçemizde balıkçılığın gelişmesine katkı verecek” dedi.

DLH’nın altyapısıyla hazırlamakta olan projeyle birlikte ilçeye otogar yapacaklarını dile getiren Başkan Demir, “Yakakent çok cazip hale geldi. Yakakent otogarını ilçemize kazandıracağız. Bu arada sahilimizde güzel bir iskele kafe, güzel bir tesis yapacağız. Yakakent’e yakışır bir tesis için şuan proje çalışmaları sürüyor. Denizden, havadan, karadan bakıldığında herkesin kıskandığı bu tesis, turizmin canlanması açısından da büyük katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.