Samsun'da mirasçısı çıkmayan ev müze oldu!

Samsun'da mirasçısı çıkmayan ev müze oldu! Samsun'da mirasçısı çıkmayan ev müze oldu!

Samsun'un Ladik ilçesinde, kaymakamlığın yazı işleri müdürü olan Işık Yeten'e ait olan ev, mirasçısı olmadığı için müzeye dönüştürüldü. Ev, restorasyonun ardından Osmanlı dönemi kültürünü yaşatan müzeye dönüştürüldü.

Samsun'un Ladik ilçesinde 1889 yılında yapılan ve Ladik Kaymakamlığı eski Yazı İşleri Müdürü Işık Yeten'e ait olan ev, mirasçısı olmaması nedeniyle müzeye dönüştürülmesi kaymakamlığa devredildi. 

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre, ilçedeki 2 katlı bina Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 302 bin TL'ye restore edildi. Bina,'Alibey Konağı Kültür Evi' olarak müzeye dönüştürüldü. Müzede, Osmanlı dönemi kültürünü yansıtan eşyalar ve figürler yer alıyor. Alibey Konağı Kültür Evi yakında ziyarete açılacak.Ladik

Doğal Tarihi ve Kültürel Değerleri Koruma Turizmin Geliştirilmesi Başkanı Şahin Örnek, evin müzeye dönüştürülmesiyle ilgili şunları söyledi: "Bu ev 130 yıllık bir ev. 1943 Ladik depreminde ayakta kalan evlerden bir tanesidir. Bu evin sahibi Işık hanımın mirasçısı olmadığından, baba yadigarı bu evin yaşaması ve ayakta kalması için 2009 yılında dönemin İl Özel İdaresi'ne bağışlandı. 2012 yılında restore edildi ve boş durumdaydı. Bizde kaymakamlığa tahsisli olduğu için halka açmayı planladık. Bu amaçla Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na proje yaptık ve sunduk. Yakında hizmete açılacak. Bu evde eski Osmanlı dönemi kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla çeşitli mizansenler yapıldı. Evde birçok eşya sökülmedi. Bu mizansenler şimdiki gençlere o dönemdeki kültürü aktarmayı amaçlıyoruz. İçinde ailenin özel ve tarihi eşyalarının yanı sıra vatandaşlar tarafından bağışlanan eserlerde yer alacak."