Samsun'da projesi hazırlanan stat ihaleye hazırlanıyor!

Samsun'da projesi hazırlanan stat ihaleye hazırlanıyor!

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Türkiye çapında başlattığı statlar arasında yer alan ve Samsun'a yapılması planlanan tesis, ihale aşamasına geldi


Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın (GSB) Türkiye çapında başlattığı stat projeleri kapsamında, Samsun'a yapılacak tesis için son aşamaya gelindi.
Samsun'daki Tekke Köyü mevkine yapılacak stat 33 bin kişilik kapasiteye sahip olacak. Mevcut 19 Mayıs Stadı ise yıkılacak.
Yeni stat içinde çok amaçlı olarak kullanılabilecek birimler yer alacak. Özellikle 12 ayrı branşta değerlendirilecek 12 ayrı spor salonu bulunacak. Bu salonlar için branşlaşma ise ihtiyaca göre değerlendirilecek.

Stadın alt bölümünde 7 bin 500 kişilik fuar ve sergi alanı da inşa edilecek. Bu bölüm, toplantı ve kongreler için kullanılacak.
Stadın yapımında Samsunspor'un kırmızı ve beyaz renkleri yer alacak.
Projesi hazırlanan stat için kısa bir süre sonra ihaleye çıkılacak. İhale sonrasında, bu yıl Haziran ayı içinde temeli atılacak tesis, yaklaşık bir yıl içinde de tamamlanacak.

İsmi halka sorulacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Samsun'da yapmayı planladığı stadın ismi ise henüz belirlenmedi.
Samsunlu olan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın bazı isimler belirlediği, ancak stadın ismi için halka sormayı uygun gördüğü bildirildi. Stat için isim konusunda Samsun halkına danışılacak ve sonrasında en çok oy alan isim, stada verilecek.

A.A.