Seferihisar'da belediye arazileri değerinin altında satıldı iddiası!

Seferihisar'da belediye arazileri değerinin altında satıldı iddiası! Seferihisar'da belediye arazileri değerinin altında satıldı iddiası!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde belediyeye ait yerlerin değerinin altında satıldığını iddia etti.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, partisinin  İzmir  İl Başkanlığında gerçekleştirdiği basın toplantısında, Tunç Soyer'in Seferihisar Belediyesinin 20 milyon lira olan borcunu bahane ederek belediyenin birçok taşınmazını değerinin çok altında sattığını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, üzerinde 5 yıldızlı otel bulunan 52 bin 183 metrekarelik arazinin 2016'da 14 milyon 200 bin liraya, Ekmeksiz Plajı'nın kent meydanına bir park yapılması sözü alınarak Kazak yatırımcılara, Sığacık açıklarındaki 28 bin metrekarelik Eşek Adası'nın 2012'de 1 milyon 350 bin liraya satıldığını söyleyen Dağ, "Bu alan 400 bin metrekare büyüklüğünde, değer biçilemeyen, bugün için en az 200 milyon lira edeceği söylenen bir arazi. Bunun gibi daha birçok arazi, değerinin altında satılmıştır. Bu satışlarda öne çıkan en önemli hususlar satılan arazilerin değerinin altında satılıyor olması ve buralardan elde edilen gelirlerin hizmete dönüşmediği gibi belediye borcunun da her geçen gün artmış olmasıdır." dedi.

Soyer'in olası bir belediye başkanlığı durumunda, en önemli projesini "refahın artırılması ve eşit paylaşılması" olarak açıkladığını söyleyen Dağ, "Fakat Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde bazı eylemlerin, aslında sadece kendisinin ve çevresinin refahını sağlamak ve muhafaza etmek maksadı taşıdığını görebiliyoruz." şeklinde konuştu.

- "Seferihisar Belediyesi zarara uğratıldı"

Hamza Dağ, Seferihisar Belediyesine ait Akkum Sırtlan Çukuru mevkisindeki alanın 1990 yılında yüzde 7'sinin Tunç Soyer'e, geri kalanın ise ailenin çeşitli fertlerine ait olan Güneş Turizm'e 41 yıllığına kiralandığını, Soyer'in belediye başkanı olduğu süre içerisinde kira bedeli belirleme toplantısına encümen başkanı olarak katıldığını, belediyenin 3 milyon liradan fazla zarara uğratıldığını söyledi.