Serdar Göktekin: İnşaatta yalınlığı benimsedik!

Serdar Göktekin: İnşaatta yalınlığı benimsedik! Serdar Göktekin: İnşaatta yalınlığı benimsedik!

Göktekin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Göktekin, sektörde her yeni projede yalın düşünceyi yeniden kurmak zorunluluğu olduğunu söyleyerek, “Bize göre inşaatta yalını çözmek ve hakkıyla uygulamak demek yalında zirve demek” dedi.


Yalın Enstitü tarafından İstanbul’da 2-3 Aralık'ta gerçekleştirilen Yalın Zirve'ye, 38 şirketten toplam 54 konuşmacı katıldı. Yalın Zirve’nin konuşmacıları arasında yer alan Göktekin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Göktekin, deneyimlerini katılanlarla paylaştı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, yalın mantığı inşaata taşıdıklarını dile getiren Göktekin, şöyle konuştu:

“İnşaatta her bir proje yeniden yeni bir fabrika kurmak gibi... Bir fabrikada yalın düşünceyi oturtmak elbette ki kolay değil ama inşaatta her proje de yeniden kurmak zorundasınız. Bizim de amacımız bu konuda sürekli kendini yenileyen, yeniliklere açık olan ama bunu yaparken de standartlarla işine odaklanıp hareket eden bir yapıya kavuşmaktı. Bu çerçevede inşaatı teknolojiyle buluşturmak için yalın mantığın inşattaki yansıması olarak da BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) ile tanıştık ve BIM’I benimsedik. Mükemmelliğe giden yolda, küçük kalırken büyüyebilen esnek bir yapıya kavuşmak hayaliyle sürekli iyileşme adımları atmaya başladık. Kurumsal kapasitemizi arttırmak için danışmanlarla, profesyonellerle, en iyilerle çalışmayı hedef edindik. Şimdi bu yolda bizi heyecanlandıran, çok da değerli bir yerde yeni bir işyeri projesine başlıyoruz. Mimaride duayen bir isimle Emre Arolat ile anlaştık. Bizim için süreç sürekli iyileştiğimiz bir mükemmellik noktasına doğru devam ediyor. Bize göre inşaata yalını çözmek ve hakkıyla uygulamak demek yalında zirve demek. Hedefimiz bundan sonra daha yalın yaşam alanları hatta ekosistemler kurarak büyümemizi sürdürmek olacak.”