Serkan Sabur: Ev almak için şartlar olgunlaştı!

Serkan Sabur: Ev almak için şartlar olgunlaştı! Serkan Sabur: Ev almak için şartlar olgunlaştı!

İntegral Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Makine Mühendisi Serkan Sabur, konut kredi faizlerinin düşmesiyle ilgili olarak ''Ev sahibi olmak isteyenler için bundan daha iyi bir fırsat olamaz." dedi.

Kamu bankalarının konut kredilerinin faizlerini düşürmesi, emlak sektörünü hareketlendirdi. Piyasada meydana gelen durgunluğun konut fiyatlarını olabildiğince aşağı çektiğine vurgu yapan İntegral Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Makine Mühendisi Serkan Sabur, "Hazır fiyatlar uygunken, faizlerin de düşmesi ev alma şartlarını çok olgunlaştırdı. Ev sahibi olmak isteyenler için bundan daha iyi bir fırsat olamaz." diye konuştu.

Çorum Hakimiyet Gazetesi'nden Murat Çetin'in haberine göre;  Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından açıklanan faiz indirimlerine, Halk Bankası'nın da katılmasıyla birlikte, emlak piyasasında çok olumlu rüzgarlar esmeye başladığını belirten Serkan Sabur, sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğun bir trafik meydana geldiğini sözlerine ekledi. 

Faiz oranlarının 0,99'da düşmesi ve 120 olan vadenin de 180'e uzatılmasının yansımalarının hemen hissedildiğini sözlerine ekleyen Sabur, "Olabilecek en düşük oran, oturmuş fiyatlarla birleşince çok cazip bir ortam oluştu. Bir önceki faiz indirimleri inşaat firmalarının üzerinden yapılırken, bu indirim tamamen bankalar tarafından gerçekleştirildi. 120 aydan fazla vade ile çekilemeyen konut kredileri, bu kez 180 aya kadar çıkarıldı. Bu da faiz indirimi kadar piyasada kabul gördü. Bu çabalar, ekonomiyi canlandırmak adına çok önemli bir fırsattır. Hem ev sahibi olmak isteyenler açısından, hem emlak sektörü açısından he de tüm piyasanın geneli açısından fırsat olarak görülen bu çabalar, ilk günden olumlu sinyallerini verdi. İlk alanlar her zaman kazançlı olacaktır. Bu taze kan piyasaya ne kadar erken girerse, hem alıcılar açısından, hem de genel ekonomi açısından büyük bir kazanım olacaktır." açıklamasında bulundu.