Seyrantepe ihalesi resmen iptal edildi!

Seyrantepe ihalesi resmen iptal edildi!

Bomba!!! Bomba!!! Bomba!!!! Galatasaraylılara çok kötü haber var!!! Galatasaray için Seyrantepe'ye yapılacak stadyumun ve Mecidiyeköy'e inşa edilecek turizm ve ticaret kompleksinin ihalesi iptal edildi! İhale neden iptal edildi? Bundan sonra ne olacak?Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul'da Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin yapımı ihalesi, ''ihalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmaması'' gerekçesiyle, iptal edildi.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, İdare tarafından 19 Temmuz tarihinde İstanbul'a dev spor kompleksi yapılması işinin ''arsa satışı gelir usulü'' ile ihaleye çıkıldığı hatırlatıldı.

İhale Komisyonu tarafından teklif veren firmaların dosyalarında mevcut olan yeterlik belgelerinin ihale dokümanında belirtilen şartlara uygunluğunun tahkik edildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: ''Yapılan değerlendirme sonucunda İstanbul ili, Şişli ilçesi Dikilitaş mahallesi 1199 ada 384 nolu parselin arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ile spor kompleksi inşaatı işi ile ilgili olarak belirtilen değerlendirme esasları çerçevesinde, ihalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmaması sebebiyle kamu menfaati gözetilerek ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir.

Bununla birlikte, söz konusu arsanın tapu kaydında bulunan irtifak hakkı şerhinin terkini suretiyle mülkiyetin idaremize devredilmesi işlemlerinin henüz tamamlanmamış olması nazara alınarak, bu işlerin tamamlanmasıyla oluşacak daha sağlıklı bir ortamda en kısa sürede ihale yenilenecektir.''

TOKİ tarafından Seyrantepe'de gerçekleştirilecek spor kompleksi için yapılan ihalede için 28 firma şartname alırken, 5 firma teklif vererek ihaleye katılmıştı.

Bu kapsamda teklifler açılmış, daha sonra tekliflerin oluşturulan teknik kurul tarafından teknik olarak değerlendirileceği bildirilmişti.

Teknik değerlendirme amacıyla Galatasaray Kulübünden 2, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden 2 ve TOKİ'den 5 kişi olmak üzere 9 kişilik bir kurul oluşturulmuştu.

Proje kapsamında, 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark yapılması, spor kompleksinin, inşaatı tamamlandıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devredilmesi öngörülüyordu.

Editörün Notu: İhalenin iptal edilmesi Galatasaray açısından çok kötü oldu. Çünkü yeni ihale süreci en az 2 ayın kaybedileceği anlamına geliyor. Böyle olunca da yeni stadyumun 2009-2010 sezonuna yetiştirilmesi, ihaleyi kazanan şirketi çok zorlar! Büyük bir ihtimal ile Galatasaray yeni stadyumuna 2010-2011 sezonunda kavuşur. Tabi bu kadar ağır şartları olan ihalelenin ikincisine katılımcı firma sayısı bu kadar olur mu? Bunu tahmin etmek gerçekten güç.