Seyrantepe'ye kule dikecek

Seyrantepe'ye kule dikecek Seyrantepe'ye kule dikecek

Taşyapı 100 eski binayı topladı, 75 katlı kuleyi Seyrantepe'ye dikecek.Seyrantepe'de 100'den çok eski binanın sahibi ile anlaşıp kendine 32 dönümlük arsa yaratan Taşyapı'nın patronu Turanlı, 350 milyon dolara 255 metrelik rezidans yapacak..

Galatasaray'ın stad projesi ve Ağaoğlu'nun yapacağı rezidans kulesi ile gündemden düşmeyen İstanbul Seyrantepe'ye bir kule de Taşyapı dikecek.75, 60 ve 50 katlı 3 blok görünümünde tek binadan meydana gelen projenin en yüksek noktası 255 metre olacak. "Rusya'nın en büyük inşaat şirketi ile ortak olduk ama adını şimdi açıklamam" diyen Taşyapı'nın patronu Emrullah Turanlı ile yeni projelerini konuştuk.

HAK SAHİPLERİNE DAİRE VERECEK

* Seyrantepe'de pek çok eski binayı satın aldığınız konuşuluyor. Bu arsaları nasıl değerlendireceksiniz?

Bölgede 100'den fazla eski binanın sahibi ile anlaşmaya vardık. Şu anda hepsini yıktık. 32 dönümlük bir yerde rezidans projesine başlayacağız. Altında alışveriş merkezi ve otoparkların yer alacağı ofis ve rezidans projesi yapacağız. Daireler modül şeklinde olacak. Yani birbirine eklenip çıkarılabilecek. 400 kadar daire olabilir. 350 milyon dolarlık bir yatırım olmasını düşünüyoruz.

* 100'den çok binada kaç hak sahibi vardı? Nasıl ikna ettiniz?

O kadar zor ki, 3 yıl sürdü. Toplantılar yaptık. Ne yapacağımızı anlattık. İnsanları otobüslere koyup yaptığımız inşaatları, projeleri gezdirdim. Nerelerde yaşayacaklarını gördüler. Öyle oluyor ki bir konutta 10 hisse var. 500 kişiden çok insan ediyor hepsi. Herkes bu projeden hissesi kadar pay alacak. Onlara ev vereceğim. O bölgenin bir değeri var. Rayiçlere göre hesaplama yapacağız.

* Yükseklik kaç metreye kadar çıkacak? Fiyat ne olacak?

Metrekaresini en az 10 bin dolardan satarız. Şartlara göre 15 bin dolara kadar çıkabiliriz. 3 farklı binanın en yükseği 75 kat. Yüksekliği 255 metre olacak gibi. Ancak projenin mimarı Hakan Kıran daha revizyonlar yapacak. Yükseklik artabilir, ufak değişiklikler olabilir.

RUSLARLA ORTAK OLDU

* 2009'da gayrimenkule ne kadar yatıracaksınız?

Bu yıl tamamlandığında 4 bin 500 civarında konut teslim etmiş olacağız. Almond Hill, Mashattan, Bağdat Caddesi'ndeki konutlar... Hepsi bitiyor. Yerlerine yenilerini koyacağız. 1 milyar doları bulan yatırım planlıyoruz. Bomonti'deki projemiz de sırada.

* Bu yatırımlarda yalnız mı olcaksınız?

Enerjideki gibi veya Donald Trump gibi yabancı ortaklar olacak mı? Yabancı ortağımız olacak ama her proje için değil. Rusya'nın en büyük gayrimenkul şirketi ile ortak olduk. Hem İstanbul'da hem Rusya'da hem de gelecekte dünyanın pek çok yerinde proje yapacağız. İlk projemiz de Seyrantepe'deki bu proje olacak.

* Sektörün durgun gidişi sizi hiç etkilemedi mi?

Etkiledi tabii. Bu yılki satışımız 100 milyon dolar henüz. Ama biz üst gelir grubuna yönelik çalışıyoruz. Lüks konut yapıyoruz. Yavaş da olsa satılır. İhtiyacı olan kişiye ev satıyoruz. Lüks konut da ihtiyaç. Bu hepimizin hakkı. Lüks de hakkımız. İyi yemek, iyi giyinmek de... Ama çalışmaya da mecburuz. Çalışıp kavuşacağız bunlara.

* Yatırımlarınızın ne kadarı özkaynak?

Bu oran yüzde 20'yi geçmez. Finansman modelleri kullanıyoruz. Ortaklarımız var. Ben zengin değilim demiyorum ama daha çok mülk zenginiyim, arsam ve gayrimenkulüm var. Nakitim çok yok.

600 milyon dolara Dubai'de 2 bin konutluk proje yapacak

* Yurtdışındaki ilk yatırımınız nerede olacak?

Dubai'de Taşyapı şubesi açtık. Burada 2 bin konutluk proje hedefimiz var. Satın aldığımız arsalar da var. Birinde 120 bin metrekarelik inşaat yapacağız. Yine tek bina şeklinde görünecek ama çatal gibi iki kola ayrılacak. 50 kata kadar çıkacağız. Yüzde 40'ı ofis, geri kalanı rezidans olacak bu proje, şu an ruhsat bekliyor. Metrekaresini 10 bin-15 bin dolardan satacağız. Yine ikinci bir proje daha eklenecek ve bunlar 2009'da başlayacak gibi görünüyor. İkinci proje de eklendiğinde 600 milyon dolarlık yatırım yapmış olacağız ve 2 milyar dolarlık satış geliri bekliyoruz.

* Peki, Bomonti'deki proje ne zaman başlıyor? Detaylar neler?

Orada 3 arsa var. Birinde hissemizi kat karşılığı Sinpaş'a verdik. Diğer arsalardan birinde 40 katlı rezidans bloğu ve alışveriş merkezi inşa edeceğiz. 12 dönümlük arsada TAGO Mimarlık'ın projesini yapacağız. Metrekare fiyatı 6 bin-10 bin dolar arası değişecek. 200 milyon dolarlık bir yatırım ve bu yıl başlar.

Menekşe ATASELİM / Sabah