Seza Çimento robot teknolojisi ile iş güvenliğinden ödün vermiyor!

Seza Çimento robot teknolojisi ile iş güvenliğinden ödün vermiyor! Seza Çimento robot teknolojisi ile iş güvenliğinden ödün vermiyor!

Seza Çimento Fabrika Müdürü Mehmet Ali Baysal yaptığı açıklamada üretimde yüksek kalite felsefesiyle faaliyet gösterdiklerini ve çalışanları için güvenli bir iş ortamının tesisinin birincil öncelikleri olduğunu söyledi.Yüksek kaliteli çimento üretimiyle en çok tercih edilen çimento fabrikası olma hedefiyle ilerleyen ve odağına müşteri memnuniyeti, sosyal sorumluluk ve çevre bilincini alan Seza Çimento, üretimin tüm safhalarında ve numune analizlerinde robot teknolojisinden yararlanıyor. “Çok Ağır ve Tehlikeli İşler” sınıfında bulunan çimento sektöründe, iş kazası riskinin yüksek olduğunu söyleyen Seza Çimento Fabrika Müdürü Mehmet Ali Baysal, kullandıkları robot teknolojisi sayesinde, özellikle numune alma sırasında meydana gelecek kazaların önüne geçerek, fabrikalarında iş güvenliğini en üst oranda sağlayabildiklerini belirtti. Baysal, yine bu teknoloji sayesinde müşterilerine sürdürülebilir, yüksek kaliteli, standart sapması düşük ürün sunabildiklerini dile getirdi.

Elazığ’da 55 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikalarında, Avrupa standartlarında modern sistemlerle donatılmış bir üretim modelini benimsediklerini söyleyen Baysal, “Üretimde yüksek kalite felsefesiyle faaliyet gösteren ve çalışanları için güvenli bir iş ortamının tesisini birincil önceliği olarak tutan bir fabrika olarak, üretimin tüm safhalarında ve üretim sonrası numune analizlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında robot uygulamalarını kullanıyoruz” dedi. Ürettikleri ürünlerin tümünün, el değmeden, otomatik numune alma sistemlerinden pnömatik olarak alınarak kalite kontrol laboratuvarında toplandığını ve RoboLAB kalite kontrol sistemleriyle analiz edildiğini anlatan Baysal, “Bu teknoloji sayesinde hem üretim süreci esnasında alınan numune sayısı artıyor hem de analiz periyotları kısalıyor. RoboLAB ve otomasyon uygulamaları ile insan faktöründen kaynaklı hataların önüne geçerek, üretimin her safhasında standart sapmayı minimize etme imkanı buluyoruz” dedi.

“İş güvenliğini sağlamak birinci önceliğimiz”

Günlük 5 bin ton klinker üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Baysal, toplam çimento üretimlerinin ise yıllık yaklaşık 2,3 milyon ton olduğunu belirtti. Bir yandan yüksek kapasitede üretim yaparken, diğer yandan ürün kalitesiyle sektörün en çok tercih edilen markası olmayı hedeflediklerini dile getiren Baysal, şu şekilde devam etti: “Çimento sektöründe üretimden analize robot uygulamalarını kullanan işletme sayısı oldukça sınırlı. Seza Çimento olarak, üretim ekipmanlarının tümünü modern sistemlerle yöneten bir işletmeyiz ve müşterilerimize bu sayede yüksek kalitede ürün güvencesi sunuyoruz. Bunun yanı sıra Seza’da iş güvenliğini sağlamak ise birinci önceliğimiz. Sektörümüzde üretimde numune alınan alanlar,  bazen çok tehlikeli ve riskli bölgeler olabiliyor. Robot kullanımı ise insan kaynaklı hataların önüne geçen ve iş kazalarını minimize eden bir yöntem. Yaptığımız robot yatırımıyla bu risklerin önüne geçiyor, aynı zamanda standartlara uygun, yüksek güvenilirlikte ve müşteri memnuniyetini hedefleyen kalitede üretim yapıyoruz.”