Sezgin Tanrıkulu’nun esnaf kira sorununa yönelik teklifi beklemede!

Sezgin Tanrıkulu’nun esnaf kira sorununa yönelik teklifi beklemede!CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun kiracı esnafın sorunlarını çözmeye ilişkin kanun teklifi 10 aydır TBMM’de komisyonda bekletiliyor.


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun kiracı esnafın sorunlarını çözmeye ilişkin kanun teklifi 10 aydır TBMM’de komisyonda bekletiliyor.

Kovid-19 salgını sürecinde alınan tedbirler sebebiyle esnaf geçici şekilde kepenk indirdi. T24'te yer alan habere göre; kiracı durumda olan esnaf, kira kontratı dolmadan kira ilişkisini bir başkasına devretmek ya da kirasına ortak almak istese de mevzuatın buna izin vermediğine tepki gösterdi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da yaklaşık 10 ay önce 7 Temmuz 2020'de esnafın kira sorununu çözüme kavuşturacak kanun teklifi sundu fakat teklif halen komisyonda görüşülmek için beklemekte.

Sezgin Tanrıkulu’nun esnaf kira sorununa yönelik teklifi beklemede!

Tanrıkulu’nun Türk Borçlar Kanunu’nda değişiklik öngören teklifinde, Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin ekonomik hayata etkisini azaltmak için birikmiş kirasını ödeyemeyen esnafın dükkan sahibini yazılı rızası olmadan, kira sözleşmesine ortak alabilmesini ve kira ilişkisini bir başkasına devredebilmesini düzenliyordu.

CHP’li Tanrıkulu, birçok esnafın iş yerini kapatmak zorunda kaldığına vurgu yaparak, kira sözleşmesine getirilecek geçici çözümün hükümet tarafından dikkate alınmasını talep etti.

Mısır Çarşısı esnafı evlerini tek tek satıyor!