Mısır Çarşısı esnafı evlerini tek tek satıyor!

Mısır Çarşısı esnafı evlerini tek tek satıyor!Ramazan ayıyla beraber dış cephesinde canlılığın yaşandığı Mısır Çarşısı’nın içerisinde ise 113 esnaf yaşam savaşında. Dükkan başına 30 bin TL olan kiraları ödemekte zorlanan işletmeler, ayakta kalmak için evlerini satıyor.


 

400 yıllık geçmişi bulunan Mısır Çarşısı’nda faaliyet gösteren 113 esnaf, zor durumda. Dünya'dan Yener Karadeniz'in haberine göre; dış cephesinde Ramazan ayıyla beraber salgına rağmen büyük bir hareketliliğin yaşandığı çarşının içinde faaliyet gösteren esnaf ise satışların yüzde 80’den fazla düşmesi nedeni ile kiralarını ödeyemiyor. Yüzde 90’ı borçlu durumda olan, buna karşılık kira konusunda her hangi bir feragat ya da indirim desteği alamayan esnafın kiminin arabasını, kimi de evini satarak salgının ardından ayakta kalmaya çalıştığı söylüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan ve en eski çarşılardan biri olan Mısır Çarşısı 2018 tarihinde restore edilmişti. Mısır Çarşısı Derneği Başkanı Hatice İciuyan Bezal, turist ağırlıklı satışların yapıldığı bölgede turist sayısındaki düşüşe paralel olarak satışlarda da dramatik bir gerileme yaşandığını söyledi. Buna rağmen dükkan başına 30 bin TL’yi bulan kiralarda her hangi bir feragat ya da indirim desteği verilmediğinden bahseden Bezal, çoğu esnafın evini arabasını satarak ayakta kalabildiğini anlattı. Tarihi çarşıda faaliyette bulunan 113 esnaf, geçen yıl 3 ay kapalı kalmıştı.

Mısır Çarşısı esnafı evlerini tek tek satıyor!

“Kira indirimi ya da feragat olmadı"

Hatice İciuyan Bezal, dükkanların yüzde 80-85’inin gıda satışı yapıldığını söyledi. Normal zamanda yalnızca turizme bağlı çalıştıklarından bahseden Bezal, “Turist sayısında düşüş ile aynı oranda satış kaybı yaşadık. Yanı sıra geçen yıl 3 ay kapalı kaldık. Kirada AVM’lerde olduğu gibi herhangi bir indirim ya da feragat gibi bir durum söz konusu olmadı. Sadece mart-temmuz ayı arasında kapalı kaldığımız dönemki kiraları taksitlendirdi. Şu an iş yok. Elemanlarımızı muhafaza etmekte zorlanıyoruz. Dükkan başına ortalama 4 kişi istihdam sağlıyoruz. Her bir çalışan en az 3 kişiye bakıyor. Burası küçük bir fabrika ama şu an umutlu da değiliz. Kira desteklerinden faydalanamadık. 25-30 bin TL’lik kredi desteği verildi ama o da bizim bir kiramız. Bu da esnafı kurtaracak bir şey değil. Bizi kurtaracak şey turizmin hareketlenmesi. Şu an evini arabasını satan var ayakta kalmak için” dedi.

Mısır Çarşısı esnafı evlerini tek tek satıyor!

“Yüzde 90’ının kira borcu var”

Derneğin bir önceki dönem başkanlığını gerçekleştiren Ömer Başıbüyük, şu an esnafın yüzde 90’ını kira borcu bulunduğu ifade etti. Başıbüyük, “Esnaf şu ara ya borç alıyor ya evini ya da arabasını satarak hayatına devam ediyor. Bir umut ilerde işler açılır da kazanmaya başlarım diye bekliyor” dedi. Beklentileriyle ilgili ise Başıbüyük, “Kapalı dönemde kira alınmasın başka bir şey istemiyoruz. Geçen yıl 3 ay kapalı kaldık. Hafta sonları kapalıyız. Toplasanız 5-6 ay kapalı kaldık ama bunu hiç önemsemediler tam kira aldılar” açıklamasında bulundu. 

Mısır Çarşısı esnafı evlerini tek tek satıyor!

“Bir umut ramazan sonrasını beliyoruz”

Bölgede faaliyette bulunan bir esnaf, şu an işlerin durgun geçtiğinden bahsederek, kısmi kapanmalarla beraber çarşının çok daha zor duruma düşeceğinden bahsetti. Esnaf, “Bizde 5 kişi çalışıyor. Ücretsiz izin kullandırmak zorunda kaldık. İçeri girdiğimiz çok gün oldu. Şu an sermayeden yiyoruz. Salgının azalmasını bekliyoruz. Bizim müşterimizin yüzde 40-50’si Arap Turistlerden oluyordu. Onlar gelirse toparlanırız diye umut ediyoruz” diye konuştu. İpekyolu Baharat Sorumlusu Abdullah Derin de, çarşıda ramazana rağmen canlılığın olmadığını ifade etti. Pandemiyle beraber işlerin yüzde 80 azaldığını ifade eden Derin, “Destekler yetersiz. Herkes elinde avucunda ne varsa satarak ayakta kalmaya çalışıyor. Kira konusunda ise bir yardım almadık. Yüzde 13 olan zam vardı onu iptal ettiler. Ayakta kalabilmek için esnaf arabasını evini sattı. Bir umut ramazandan sonra işlerin açılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mısır Çarşısı’ndaki dükkanların yarısı kepenklerini açmadı!