Silivri, Balıkesir, Tekirdağ ve Çeşme için yat limanı ihalesi yapılacak!

Silivri, Balıkesir, Tekirdağ ve Çeşme için yat limanı ihalesi yapılacak!Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, çok yakında Balıkesir, Tekirdağ, Çeşme ve Silivri'de yapılacak 4 yat limanı için ihaleye çıkılacağını bildirdi. Projelere ait ihale dosyaları 28 Ekim'den itibaren verilmeye başlanacak


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çok yakında 4 yat limanının yapım ihalesine çıkılacağını belirterek, "Balıkesir'e, Tekirdağ'a, Çeşme Şifne'ye ve İstanbul Silivri'ye toplam bin 525 bağlama kapasiteli 4 yat limanı yapacağız. Böylece Türkiye'nin yat limanı kapasitesi 19 bine çıkacak" dedi.


Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de kamu ve özel sektöre ait işletilmekte olan 43 yat limanı ve yat çekek yeri bulunduğunu, yakın bir tarihte ihaleye çıkılacak Balıkesir Avşa Adası Türkeli Yat Limanı, Tekirdağ Yat Limanı, Çeşme Şifne Yat Limanı ve Silivri Yat Limanı ile bu sayının 47'ye çıkacağını ifade etti.


İhalesi yapılacak yeni yat limanlarının yap-işlet-devret yöntemiyle hayata geçirileceğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:


"Türkiye'de yap-işlet-devret modeli ile 2003'e kadar sadece 1 proje bitirilmişti. Bugün Muğla Turgutreis, Aydın Didim,  İzmir  Çeşme ve Sığacık, Yalova, Mersin, Antalya Alanya olmak üzere inşaatı tamamlanarak faaliyete geçen 8 yat limanımız var. Antalya Gazipaşa, Mersin Kumkuyu, Muğla Ören, Muğla Datça ve Muğla Dalaman yat limanlarının inşaatı da devam ediyor.


Kamu kaynağı kullanılmadan inşa edilen bu projelerin ekonomiye katkısı yaklaşık 377 milyon lirayı buldu. YİD modeli ile ihalesi planlanan 7 yat limanımız daha var. Çok yakında bu 7 yat limanından Balıkesir Avşa Adası Türkeli, Tekirdağ, Çeşme Şifne ve Silivri Yat Limanlarının ihalesine çıkacağız. Bu limanlar ile bin 525 yat bağlama kapasitesine daha sahip olacağız. Projelere ait ihale dosyalarını 28 Ekim 2013'ten itibaren vermeye başlayacağız."

AA