Silivri'de 1000 hektarlık alanın imar planları onaylandı!

Silivri'de 1000 hektarlık alanın imar planları onaylandı!

Silivri Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı 2. birleşiminde, ilçe merkezi sahil bölgesi dahil Semizkumlar Mahallesinden Cumhuriyet Mahallesini kapsayan yaklaşık 1000 hektarlık alanın imar planları onaylandı.


Silivri Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı 2. birleşiminde, ilçe merkezi sahil bölgesi dahil Semizkumlar Mahallesinden Cumhuriyet Mahallesini kapsayan yaklaşık 1000 hektarlık alanın imar planları için karar verildi. 

Silivri Belediyesi'nin resmi sitesinde yer alan habere göre; Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın talimatlarıyla hızlandırılan çalışmalarda detaylı bir inceleme yapılarak hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı belediye meclisinin onayına sunuldu. Uzun yıllar yaşanan sorunların ortadan kalkması için hazırlanan planlar, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile onaylandı. 

SOSYAL PROJELER YAPILABİLECEK

Semizkumlar ve Cumhuriyet mahallelerine kadar uzanan D-100 Karayolu ve sahil arasını baz alan plan çalışmasına göre, yeni yatırımların önünü açmak için harekete geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin onayına sunulacak planlamalar kapsamında, boş durumdaki alanların kısa sürede kamu adına terkleri yapılabilecek. Böylelikle merkeze yakın konumdaki sosyal ve teknik alt yapısı olan alanların eğitim, sağlık, park, spor, otopark ve ibadet alanı olarak planlanacak. 

YAZICI: “BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Gündemin 4’üncü maddesinde bulunan “Silivri Merkez Sahil Bölgesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar Komisyonu raporunun görüşülmesi” konusuna ilişkin konuşan İmar Komisyon Başkanı AK Parti Belediye Meclis Üyesi Celalettin Yazıcı, “Aslında Silivri’nin planı açısından çok önemli bir adıma şahitlik ediyoruz” dedi. Yazıcı, şunları kaydetti: 

“Silivri’nin yıllardır kronikleşmiş, çözülemeyen planlardan bir tanesi ve en yoğun alanını çözme konusunda önemli bir adım atıyoruz. Belediyemizin planlama biriminde çalışan arkadaşlarımıza ve Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Kuzey’de D-100 Karayolu ve Güney’de Marmara Deniziyle kısıtlı, Semizkumlar ve Cumhuriyet mahallelerini kapsayan yaklaşık 1000 hektarlık bir alanda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planından bahsediyoruz. Uzun yıllar boyunca bu planlar revize oldu. 5000’lik Nazım İmar Planları daha önce yapılmıştı. Fakat onlara da itirazlar oldu. Silivri gerçekliliğiyle örtüşmüyordu.

YAN YOL 15 METREYE İNDİRİLDİ

Bu planın en önemli yeniliklerinden biri de, eski plan incelendiği zaman D-100 Karayoluna paralel 20 metre en kesitli yan yolların Karayolu Kamulaştırma Sınırı içerisinde çözülemeyecek olmasıdır. E-5 yan yolda 20 metre genişliğinde yan yol planlanmıştı ve oralarda binalar vardı, bu problemi kamulaştırma ile çözmek imkansızdı. Bu plan ile yan yol 15 metreye indirilmiş ve çözüm için önemli adım atılmış oldu. Ayrıca 1980’lerden beri geçerliliği olan uygulama imar planı göz önüne alındığında, meri üst ölçekli plan kararları ile yoğunluğun genel olarak düşürüldüğü veya sabit tutulduğu dikkate alınarak, ulaşım sistemi açısından kentin mevcut trafik sirkülasyonu problemlerinin çözümüne yönelik bağlantılar oluşturulduğu, ancak ulaşım kademelenmesinde yol en kesitleri açısından mevcut dokuların sağlıklı yapılar oluşturulmasına imkân vermeyecek düzeyde oldukça zorlandığı, bazı bölgelerde ise doğal eşiklerin imkân vermeyeceği düzeyde ulaşım bağlantılarına zorlandığı anlaşılmaktadır.

YAT LİMANI PROJESİ DİKKATE ALINDI

Bu doğrultuda, meri üst ölçekli planın ulaşım ana kurgusu dikkate alınarak, ulaşım kademelenmesi bozulmadan en kesit bazında değişikliklere gidilmesi ve bazı aksların doğal eşikleri zorlamadığı bölgelerden geçirilerek düzenlenmesi gerekmiştir.

Bunların yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı’nca yürütülmekte olan Silivri Marina ve Yat Limanı Projesine erişilebilirliğin kent merkezi kapsamında mümkün olmaması sebebiyle Silivri Selymbria Antik Kenti III.Derece Arkeolojik Sit sınırı ile planlama alanının kesiştiği aksta üst ölçekli planda yer almayan en az 12 metrelik bir yol aksının gerçekleştirilmesi gerekmiştir. Bu doğrultuda kent merkezindeki mevcut trafik yoğunluğuna söz konusu proje ile ortaya çıkacak potansiyel trafik yoğunluğunun eklenmemesi öngörülmektedir.”

Yazıcı, bilgilendirmesinden sonra komisyon görüşünü okudu. Görüşte, “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği uyarınca, üst ölçekli plan doğrultusunda gerçekleştirilebilir bir plan kurgusu oluşturularak hazırlanan, Silivri İlçesi, Silivri Merkez Sahil Bölgesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi, Komisyonumuzca uygun bulunmuştur” ifadesine yer verilirken, Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, komisyon raporunu meclisin onayına sundu. 

BAŞKAN YILMAZ: “HAYIRLI OLSUN”

Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, yaptığı değerlendirmede, “Üzerinde hiçbir yapı olmayan bakir alana çok daha optimal ve insanları daha mutlu edecek, doğayı ön plana çıkaracak yapılar yapabilirsiniz. Ama fiili durumun üzerinde olduğu, bazen de elinizin kolunuzun bağlandığı durumlar da olabiliyor. Ama ben Silivri’nin bir kronik probleminin daha bu planla çözüme kavuşacağını umut ederek emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerine, komisyon üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etimesgut Bağlıca Mahallesi'nde imar planı değişikliği askıda!