Sinpaş GYO, 13 bin 500 konut üretecek! Şirketin aktif büyüklüğü: 1 milyar 880 milyon TL!

Sinpaş GYO, 13 bin 500 konut üretecek! Şirketin aktif büyüklüğü: 1 milyar 880 milyon TL!


Sinpaş GYO, aktif büyüklükte IMKB-100 şirketleri arasında 49. Sırada yer alıyor.  Aktif büyüklüğü 2011 Eylül sonu itibariyle 1 milyar 880 milyona ulaşan Sinpaş GYO kurulduğu 2007den bu zamana aktif büyüklükte yüzde 90 büyüdü


Türkiyenin en değerli gayrimenkul projelerine imza atan Sinpaş GYO, aktif büyüklükte IMKB-100 şirketleri arasında 49. Sırada yer alıyor.  Aktif büyüklüğü 2011 Eylül sonu itibariyle 1 milyar 880 milyona ulaşan Sinpaş GYO kurulduğu 2007den bu zamana aktif büyüklükte yüzde 90 büyüdü.
 
Düzenlenen basın toplantısıyla şirketin yeni vizyonunu ve çalışma sistemlerini paylaşan Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, gayrimenkul sektörünün son yıllardaki hızlı gelişimine dikkat çekerek, öncü vizyonu ile sektöre liderlik eden bir şirket olarak, organizasyon yapısında ve şirket stratejilerinde yeniliğe gittiklerini açıkladı.
 
Sinpaş GYOnun 2007de halka arzının bir dönüm noktası olduğunu belirten Çelik, Halka arz ile sektörde kurumsallaşma adına ilk adımı atan şirket olduk. Sürdürülebilir, istikrarlı hareket edebilen bir şirketin alt yapısını kurmak hedefi ile halka açıldık. Amacımız sermaye yapımızı güçlendirerek her yıl 1000 - 1500 konut satışı gerçekleştirmekti. Bu süreçte satış hedeflerimize ulaşarak her yıl ortalama 500 milyon TL ciro elde ettik.  Kısacası geçen 4 yılda hedeflediğimiz istikrarlı çizgiyi yakaladık  ve şirketi ayakları üzerinde durabilen sağlam bir yapıya kavuşturduk dedi.
 
2007den 2011e kadar %90 büyüme
Şirketin 2007 yılından bu yana büyüme rakamlarına değinen Çelik, Son 5 yılda, dünyada yaşanan ve Avrupada hala etkileri devam eden ekonomik krize rağmen  2007 yılında 989 milyon TL olan aktif büyüklüğümüz, 2011 Eylül sonu itibariyle 1milyar 880 milyona ulaşarak % 90 büyüdü dedi.
 
Çelik, 5 projeyle başlayan şirketin bugün 16 gayrimenkul projesine sahip olduğunu belirterek, bu projelerden 1 milyon 962 bin metrekare, yaklaşık 13.500 konut üretileceğini açıkladı.Önümüzdeki 5 yıllık dönemde projelerden elde edilecek toplam cironun 6 milyar TL civarında olacağını söyleyen Çelik, 2017 yılına kadar hedeflerinin yaklaşık 1 milyar 600 milyon TL kar olduğunu ifade etti. 5 yıl sonunda projelerin bitiminde, Sinpaş GYOnun  3,5 milyar liralık bir şirket olacağını vurgulayan Çelik, Yeni proje, yeni arazi geliştirmeye devam edeceğiz ve en az 1500 konut üretir hale geleceğiz dedi.
 
Çelik, bu hedefleri gerçekleştirecekleri yeni bir döneme hazırlandıklarını  belirterek ikinci 5 yıl için stratejik planlamayı tamamladıklarını belirtti. 2012 itibariyle yeni bir döneme başlayacaklarını belirten Çelik, şirketin başarısını ileriye taşımak için organizasyon yapısında değişikliğe gittiklerini ifade etti: Bugün sektörümüz yönetimsel anlamda bilimsel bir yapıya doğru yol alıyor. Artık verilerin okunması, analiz edilmesi ve depolanması gerekiyor. Kararları belirleyecek olan bu veriler. Sinpaş GYO olarak, bundan sonra bir adım daha yukarı çıkmak için farklılaşmaya ve yeni hedefe doğru yürüyecek bir yapıya ihtiyacımız var. Onun için ilk adım olarak tüm kadroda bir değişikliğe gittik. Atamalarımızı tamamladık ve yeniden büyümenin stratejilerini oluşturmaya başladık.
 
Sinpaş GYO orta-üst segmentte büyümeye devam edecek
Günümüz gayrimenkul sektörünü değerlendiren Çelik, Bugün piyasada sosyal konut haricinde, 3 tip gayrimenkul oyuncusu bulunuyor: Orta segmente satış yapan firma, bizim de içinde bulunduğumuz orta üstü ve üst segment. Biz, her yıl 1500 konut üretimi hedefiyle kendi segmentimizde Sinpaş GYO markasını konumlandırmak ve burada kalmak istiyoruz  dedi.
 
Çelik, Sinpaş GYO projelerinin orta gelir grubunda da büyük ilgi gördüğünü belirterek, Orta segmente proje üretmeyeceğiz ama bu gruba da hizmet verebilmek adına %100ü Sinpaş GYO iştiraki olan Seven Gayrimenkulü yeniden yapılandırarak yeni bir şirket kuruyoruz. Sinpaş GYO Satış Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığından yeni şirketin Genel Müdürlüğüne atanan Seba Gacemer liderliğinde yeni gayrimenkul şirketimiz Sinpaş vizyonu ve kalitesiyleorta segmente konut üretecek.
 
Çelik, basın toplantısı dahilinde yeni bir haberi daha paylaşmak istediğini belirterek; 2009 yılında ABD Eski Başkanı Bill Clinton ve Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder ile yaptığımız Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik Konferansını Şubat ayı sonunda hem İstanbulda hem de Ankarada tekrar yapacağız ve bu konferansın konuğu bu kez Real Madrid Teknik Direktörü Jose Mourinho olacak. Bununla ilgili detayları bir sonraki toplantıda sizlere aktaracağız dedi.
                                    
SİNPAŞ GYO Hakkında
Türkiyenin İMKBde işlem gören ve % 49u halka açık şirketi Sinpaş GYO, imza attığı her konut projesinde müşterilerine ve hissedarlarına kazançlı yatırımlar sunuyor. Daima yenilikçi ve modern projelere imza atan Sinpaş GYOnun, İstanbulda Bosphorus City,  İstanbul Sarayları, Aqua City 2010 ve Lagün; Bursada Bursa Modern olmak üzere satışı süren  5 projesi, satışı ve inşaatı tamamlanan 2 proje olmak üzere toplam 7 projesi bulunuyor.