Site yöneticileri dikkat! Sizin de başınıza gelebilir!

Site yöneticileri dikkat! Sizin de başınıza gelebilir!Denizli'de bir sitede yöneticilik yapan Nail Çapar, kat maliklerin geçmişe yönelik borçlarını apartman kapısına asması nedeniyle mahkemelik oldu. 


Denizli'de 4 senedir profesyonel site yöneticiliği görevinde bulunan Nail Çapar, bir yıl önce Merkezefendi ilçesi Şemikler Mahallesi’ndeki bir sitenin yöneticiliğine getirildi. Sözcü'de yer alan habere göre; Çapar, geçmiş yönetimden kalma aidat borçlarının ödenmesi site sakinlerine telefonla toplu mesaj gönderdi. Borçların ödenmesi gerçekleşmeyince Çapar, sitedeki apartmanların içinde yer alan panolara, borçluların isimlerinin ve borç miktarlarının yer aldığı not astı. Sonrasında ise sitede yaşayan ve aidat borçluları arasında yer alan G.Ç., kişisel verilerinin ifşa edildiğini öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılığın başlattığı soruşturma dahilinde ifade veren Nail Çapar, suç kastının olmadığını, görevini yerine getirdiğini dile getirdi. 

4 yıl hapsi isteniyor 

Savcılık soruşturma sonucunda, aidat borç listesindeki isim ve borç miktarının kişisel veri kapsamı içerisinde yer aldığını blok, daire numarası ile borç bilgileri yazmanın ‘Adres bilgisinin paylaşılması’ olması sebebiyle Çapar hakkında dava açtı. Çapar’ın, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 136/1 maddesindeki ‘Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak’ suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle yargılanması istendi. Davanın ilk duruşması 8 Haziran’da Denizli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde gerçekleşti. Mahkeme bilirkişi incelemesi yapılmasını isteyerek duruşmayı erteledi. 

Site yöneticileri dikkat! Sizin de başınıza gelebilir!

Birçok yönetici bu yöntemi kullanıyor 

Profesyonel bir şekilde yöneticilik yaptığını ve Denizli’de birçok sitenin yöneticisi olarak görev aldığını söyleyen Çapar, yaşadığı olay sebebiyle şaşkınlık yaşadığını söyledi. Türkiye’de, aidat, ödeme bilgilerin birçok sitede panoya asılarak açıklandığını söyleyen Çapar, “Profesyonel site yöneticiliğine 1990’da Almanya’da başladım. 4 yıldır da Denizli’de bu işi yapıyorum. Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereğince yargılanıyorum. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. Ben kimsenin kişisel verilerini ifşa etmedim. Binada yaşayan herkes zaten birbirini tanıyor.Türkiye’de borç bildirimi asmak gelenekseldir. Birçok site yöneticisi bu yöntemi kullanıyor. Çoğu yönetici ödenmeyen aidat borçlarını panoya asar; görsün de ödesin diye. Çünkü birçok site sakini, ‘telefonla mesaj almadım’, ‘borçlu olduğumu bilmiyordum’ diyebiliyor. Bu yüzden panoya asıyorduk. Meğerse bu suçmuş. Artık panoya böyle bir şey asmam" dedi.

Sizin başınıza da gelmesin 

Site yöneticilerinin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Çapar, "İş yerime bu konu hakkında gelen ilk tebligatı açıp okuduğumda şok geçirdim. İfade verdim, mahkemeye çıktım. Konu hakkında bir karar verilemedi, bilirkişi incelemesi yapılması istendi. Davanın sonucunu merakla bekliyorum. Site yöneticileri, bu konuya dikkat etsin. Benim başıma gelen size de gelmesin” dedi. 

Aidat borçluların listesini apartman kapısına asmak suç mu?