Soyak, Adana'da iki AVM projesine başladı...

Soyak, Adana'da iki AVM projesine başladı... Soyak, Adana'da iki AVM projesine başladı...

Gayrimenkul sektöründeki 47 yılı aşkın tecrübesi ile çağdaş konut projeleri üretmenin yanı sıra, gayrimenkulün farklı alanlarında da başarılı faaliyetlerini sürdüren Soyak, Tahincioğlu Holding işbirliğinde Adana'da iki farklı alışveriş merkezinin yapımına


Soyak, Tahincioğlu Holding ile işbirliğinde Adana'da geliştirdiği alışveriş merkezi projelerini 2010 tarihinde tamamlamayı hedefliyor. Adana'nın kuzey bölgesinde 140 bin metrekarelik kiralanabilir AVM alanından oluşan projenin yanı sıra, doğu bölgesinde de 25 bin metrekarelik kiralanabilir AVM'den oluşan iki farklı projeyi 2009 yılında hayata geçirecek. Modern bir tasarım anlayışı ile oluşturulacak alışveriş merkezleri, ziyaretçilerinin seçkin bir atmosferde vakit geçirmesini sağlayarak aynı zamanda sosyalleşme kültürüne de katkıda bulunacak.

 

Türkiye'deki gayrimenkul potansiyeline inanan ve şirket politikası olarak sürdürülebilirlik temeline dayalı stratejiler geliştiren Soyak ve Tahincioğlu Holding, bu amaçla AVM yatırımlarını uzun vade yatırımı olarak planlıyor. Soyak ve Tahincioğlu Holding işbirliği, Türkiye'de alışveriş merkezi alanında ilk 5 yıl içinde 1 milyon metrekare kiralanabilir alan gerçekleştirerek, bu alanda sektör öncüsü olmayı hedefliyor. Ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, bu yatırımlarının  Adana  bölgesindeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya da katkı sağlayacağını ifade ederek, "AVM yatırımlarında ilk 6 aylık değerlendirmeye baktığımızda, 200.000 metrekarelik kiralanabilir alan ile hedefimizin beşte birini gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi.

 

Türkiye'de genç ve dinamik bir nüfusun olduğunu ve artan gelir düzeyiyle beraber bu nüfusun AVM sektörü için de potansiyel oluşturduğuna değinen Çamlıbel, ULI - PWC raporuna göre AVM sektörü yatırımlarının Avrupa'da bin kişiye düşen AVM metrekaresiyle Türkiye arasında yaklaşık 3 kat fark olduğunu belirtti. Bu durumun sektör açısından büyük potansiyellere işaret ettiğini belirten Çamlıbel, Türkiye'de, bin kişiye düşen AVM alanının 2004 yılından 2007 yılına kadar yapılan yatırımlarla 10 metrekareden 70 metrekareye yükseldiğini ifade ederek, "Türkiye'de yatırım yapan dünya çapındaki fonlar da bu ilginin göstergesidir" diye konuştu. Çamlıbel, Türkiye ofis talebinin ise daha çok İstanbul'da yoğunlaştığını ve A sınıfı ofislere ihtiyaç duyulduğuna ilave olarak, globalizasyonun ve AB süreciyle birlikte, ofis yatırımlarının da tüm ülke genelinde artış göstereceğini beklediklerini belirtti.

 

Adana'daki projelerin yanı sıra, Hatay'da da 40.000 metrekarelik kiralanabilir AVM projelerine başlayacak olan Soyak-Tahincioğlu işbirliği, ilerleyen yıllarda Anadolu'nun farklı şehirlerinde de çalışmalarına devam edecek. Bu kapsamda Denizli, Gaziantep, Bursa, Eskişehir ve Antalya şehirlerine alışveriş merkezi yapılması hedefleniyor.