Stüdyo ve 1+1 konutlara talep artıyor!

Stüdyo ve 1+1 konutlara talep artıyor!

Son dönemde konut üreticileri, yeni projelerinde stüdyo ve 1+1 gibi küçük daire tiplerine ağırlık veriyor. Bunun en önemli nedeni, talebin 100 bin TL ve altındaki konutlarda yoğunlaşmasıAslında Türk insanı, geniş aile yapısı nedeniyle geniş evlere dışkın. Bu nedenle 3+1 evler ve daha genişleri her zaman hayalleri süsledi. Ancak modern yaşam, küçülen aileler, fiyatları çok yüksek olan geniş evler, insanları küçük konutlara yöneltiyor. İstanbul'da peş peşe açıklanan konut projelerinde de en çok ilgiyi, stüdyo 1+1 daireler görüyor. Bu evlerin ulaşılabilir fiyatları, tasarruf etmek isteyen yatırımcıları çekiyor.

Bu tipteki ve büyüklükteki daireler, şehir veya ülke dışından gelen iş insanlarını da kendine çekiyor; çoğunlukla home-office olarak kullanmak üzere satın alınıyor veya kiralanıyorlar.

Bu tür daireleri satın alan yatırımcılar ise kiracı olarak belli grupları hedefliyorlar. Özellikle merkezi lokasyonlarda, yani iş alanlarına, üniversitelere yakın konumda bulunan daireler yüksek kiralarla kiracı buluyor. Böylece yatırımın geri dönüş süresi de büyük metrekareli dairelere nazaran daha tatmin edici oluyor.

Fiyatları uygun

Metrekareleri küçük olduğu için daha uygun fiyata alınabilen stüdyo daireler, metrekare bazında yüzde 10 ile yüzde 30 arasında daha pahalıya kiralanırken satış fiyatları birkaç odalı dairelere göre her yıl artıyor. Stüdyolara olan talebin yüksekliği, toplu konut üreticilerinin de dikkatini çekti ve yeni projelerinde bu tip dairelerin oranı yüzde 50'yi geçti. Stüdyo ve 1+1'lerin bu kadar ilgi görmesinin sebepleri, hem fiyatlarının makul seviyelerde olması hem de ikinci elde satış kolaylığı sağlaması.

Stüdyo dairelerin çabucak kiralanması ise yatırım amaçlı konut satın alanların da ilgisini çekiyor. İşte bundan yıla çıkarak, Epos Gayrimenkul Değerleme bu ayki dergimize İstanbul'un Avrupa ve Anadolu Yakası'nda yeni inşa edilen projelerdeki stüdyo ve 1+1 daireleri konusunda bir araştırma yaptı.

Yeni projeler

Önay Garden Residence, Önay Grup tarafından Beylikdüzü'nde inşa ediliyor. 57-86 metrekarelik 1+1'lerin fiyatları 113 bin TL ile 180 bin TL arasında değişiyor. 3 bin 671 metrekare arsa alanı üzerinde kurulan Onay Garden Residence, 41 bin metrekare inşaat alanına sahip. Onay Garden Residence'ta teslimler, Aralık 2011'de yapılacak. 373 konuttan oluşan ve 15 katlı olarak tasarlanan Onay Garden Residence'ta her katta 25 konut yer alıyor. Yüzde 25 peşinat verildiği takdirde yüzde 8 iskonto yapılıyor. Peşinatsız ödemede ise aylık bin TL ödeme yapılıyor. 12. ayın sonunda 15 bin TL ara ödeme bulunuyor.

Nef İki Haliç, dünyanın en yüksek binası ve İkiz Kuleler'in yerine yapılan One World Trade Center'ın mimarı Som tarafından inşa edilecek. Nef İki serisinin ilk projesi Nef İki Haliç Projesi'nin satışına, 2 Aralık 2010 itibariyle başlandı. Projenin son kullanıcı hedef kitlesi, çocuklu veya yeni evli aileler ile genç profesyoneller. Proje, 6 metre tavan yüksekliğine sahip, 1+1 ve 2+1 loft dairelerden oluşuyor. Nef İki projesi üç adet konut kulesinden, bir adet de ofis kulesinden oluşuyor. İlk kulenin tamamı 4 günde satıldı. İkinci ve üçüncü kulede 75 ile 112 metrekarelik konutlar bulunuyor.

İnşaatına 2011 yılının Mayıs ayında başlanacak olan proje 2013 Mayıs'mda tamamlanacak ve konutlar sahiplerine teslim edilecek. Proje, 1+1 ve 2+1 loft dairelerden oluşuyor ve satış fiyatları 244 bin TL ile 449 bin TL arasında değişiyor. 1+1ler 75 metrekare, 2+1'ler ise 106 ila 112 metrekare olarak planlandı.

Soyak Park Aparts, Soyak Yapı tarafından Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı yöntemiyle inşa ediliyor. Projede yer alan stüdyo dairelerin fiyatları 73 bin 500 TL ile 78 bin 500 TL arasında değişiyor. Projede yer alan 1+1 dairelerin fiyatları ise 111 bin 500 TL'den başlayıp 149 bin TL'ye yükseliyor. Dört etaptan oluşan Soyak Park Aparts'm satışa sunu-lan ilk iki etabında bin 121 daire yer alıyor. Projedeki toplam konut sayısı ise 2 bin 200 olarak belirlendi. Soyak Park Aparts'ta 1 ve 2'inci etap teslimleri Nisan 2013'te yapılacak. Yüzde 5 peşinat verildiği takdirde 30 Kasım 2012'de 17.788 TL ara ödeme yapılıyor. Bir yıl boyunca yapılacak aylık ödemeler ise 510 TL olarak belirlendi. Ayrıca taksitler her yıl 50 TL artacak.

Dumankaya Flex, Dumankaya İnşaat tarafından Ataşehir'de inşa ediliyor. Dumankaya Flex'te 137 adet ve toplam 6 değişik tipte stüdyo bulunuyor. Alanları 40 ile 66 metrekare arasında değişen stüdyoların fiyatları 85 bin TL ile 148 bin TL arasında seyrediyor. Projede bulunan 60-86 metrekarelik 1+1'ler ise 129 bin TL'den başlıyor, 188 bin TL'ye yükseliyor. 2011 Mart'ında inşaatına başlanacak olan Dumankaya Flex projesinde konutların teslim tarihi 2013 yılının ağustos ayı olarak belirlendi. Kuveyt Türk'le yapılan anlaşma kapsamında peşinatsız 120 ay vade imkanı sağlanıyor. 15 Eylül 2012'de yüzde 25 ara ödeme ve geri kalan miktarı ise 10 yıla kadar taksitlendiriliyor. Garanti Bankası ve Şekerbank ile yapılan anlaşmada ise yüzde 10 peşinat ödenirken 15 Haziran 2011'de yüzde 15 ara ödeme bulunuyor. Dumankaya finansman sistemiyle liste fiyatı üzerinden yüzde 35 peşinatla 15 ay taksit, yüzde 35 peşinat geri kalanı vade farksız 24 ay taksitle, yüzde 40 peşinatla 24 ay sıfır faizle ve ya yarısı peşin gerisi 30 ay sıfır faizle ödeniyor. Ayrıca stüdyo dairelere özel kampanya kapsamında, yüzde 25 peşinatla 15 Ocak 2012'de yüzde 25 ara ödeme ve geri kalanı vade farksız 30 ayda ödeniyor.

Ak&NMerkez projesinde, 146 adet 34 metrekare stüdyo tipi konut bulunuyor. Stüdyo dairelerin satışa çıktığı ilk 2 haftada satışı tamamlandı. 66 metrekare güneybatı cepheli l+l'lerin fiyatı ise 89 bin TL. Şirket bünyesinde yapılan kampanya kapsamında, yüzde 25 peşinat ödeniyor, kalan miktar için senet yapılıyor. 2012 Aralık'a kadar 22 ayda daireler teslim ediliyor.

Ak&NMerkez projesi Özyurtlar inşaat tarafından Akın Holding'le birlikte hasılat paylaşımı yöntemiyle inşa ediliyor. Özyurtlar İnşaat'ın ilk karma projesi olan Ak&NMerkez, 962 konut ile 173 mağaza ve dükkandan oluşuyor. 19 katlı altı bloktan oluşan projede evler 24 ayda teslim edilecek.

STÜDYO DAİRELERİN AVANTAJLARI

Stüdyo daireler, metrekaresi büyük dairelere oranla daha kolay kiralanabiliyor. Hatta 1+1'lere yakın bir fiyattan kiraya verilmesi ise en büyük avantajlarından. 1+1ler ortalama 500 TL'den kiracı bulurken stüdyolar aynı sitede 450 TL'ye kiralanabiliyor.

Birçok sitede aidatlar metrekare bazında hesaplanıyor. Buna göre stüdyoların alanları küçük olduğu için aidatları da düşük oluyor.

Isıtma, soğutma, aydınlatma, su, elektrik gibi masrafları daha ucuz. Hatta paradan tasarruf etmenin yanı sıra temizlik saatlerini aza indirerek zamandan da tasarruf sağlanıyor.

Kiraya verilme şansları 1+1'lere göre daha yüksek.
Stüdyo dairelerin metrekareleri düşük olduğu için maliyetleri yüzde 10 daha ucuz.
Satış fiyatı açısından 1+1'lere göre daha uygun. Yani maliyeti yüksek olsa da satış fiyatı düşük. Bu sebeple inşaat firmaları açısından cazibesi olmasa da tüketici açısından son derece cazip.
Capital Mortgage