24 / 05 / 2022

Sultanahmet'teki müze arazisi çay bahçesi oldu!

Sultanahmet'teki müze arazisi çay bahçesi oldu!

Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'nın Sultanahmet'te müze yapılması için tahsis ettiği arsaya çay bahçesi yapıldıÖNCE OTOPARKA ÇEVRİLDİ
BUNDAN altı yıl önceydi... Eminönü Belediyesi, Sultanahmet Camii'nin hemen yakınında bulunan, ancak gecekondular tarafından işgal edilen Hazine'ye ait yeşil alana talip oldu. Milli Emlak Dairesi Başkanlığı ise, arazinin kültür merkezi ve taş eserlerin sergileneceği açık müze yapılması kaydıyla belediyeye tahsisine izin verdi. Belediye, bu şartı kabul ederek denize nazır araziyi aldı. Arsadaki gecekondular kısa süre içinde tahliye edildi. Çevre sakinleri, arazinin kültür merkezi ve müze olmasını bekliyordu ki ilginç bir gelişme oldu. Arazi, ani bir karar değişikliğiyle otopark olarak kiraya verildi.

BAŞVURULAR SONUÇSUZ
Arazi, uzunca bir süre otopark olarak kullanıldı. Eminönü Belediyesi'nin kapatılıp bölgenin Fatih Belediyesi'ne bağlanmasıyla, bu kez de, üzerindeki ahşap binayla birlikte özel şahıslara tahsis edildi. İşletme hakkını alanlar ise, izin almadan çivi bile çakmanın yasak olduğu arazideki ahşap binayı yıkıp, yerine çelik konstrüksiyondan çay bahçesi yapmaya başladı. Müze arazisinin çay bahçesine dönüştürülmesine karşı çıkan, arazinin altında Bizans Sarayı kalıntıları olduğunu iddia eden çevre sakinleri ayaklandı, inşaatın durdurulmasını istedi, ancak sonuç alınamadı. 
Ercan Sarıkaya/Habertürk