Sümerbank'ın binası için 80 yatırımcı kapımda

Sümerbank'ın binası için 80 yatırımcı kapımda

Sümerbank'ın Karaköy Bankalar Caddesi üzerindeki genel müdürlük binasını satın alarak `Lush Otel' yapmak için kollarını sıvayan Timur Özdemir'in bu projesi için yerli ve yabancı yatırımcılar sıraya girdi.

Tarihi genel müdürlük binasını satın aldıktan sonra birbiri ardına ortaklık ve satın alma teklifleri aldığını belirten Simurg Turizm'in Yönetim Kurulu Başkanı Timur Özdemir, "80'e yakın teklif geldi. Demek ki çok doğru bir proje üzerindeyim.

Tarihe ışık tutacak

Satmayı düşünmüyorum. Ortaklık olup olmayacağını zaman gösterecek" dedi. Sümerbank'tan önce 1915-1930 yılları arasında Deutsche Bank'ın genel merkezi olarak da kullanılan bina, tarihi yapısıyla Türkiye'nin finans tarihine de ışık tutuyor. Özdemir, binadaki Sümerbank döneminden kalma eski eşya ve belgeleri de saklayacaklarını belirtti.

Maliyeti 14 milyon dolar

8 katlı binada 45 odanın yer alacağını belirten Özdemir, "Proje Temmuz sonunda başlayacak. Otelin 2009 ortasında açılmasını öngörüyoruz. Projenin toplam maliyeti ise 14 milyon dolar olacak" dedi. Sümerbank'ın içinde yer alan kiralık kasaların da otel projesi kapsamında değerlendirileceğini hatırlatan Özdemir, "Bu kasalar kiralanabilecek. İsteyen özel şaraplarını bile bu kasalarda saklayabilecek" diye konuştu.

Aylin LÖLE / Akşam