Sur, Diyarbakır eskisinden daha güzel bir hal alacak!

Sur, Diyarbakır eskisinden daha güzel bir hal alacak!Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde gerçekleştirilen ihya ve imar çalışmalarına ilişkin, "Bu yıl içerisinde burası büyük oranda toplanacak. Bu proje bittiği zaman Sur eskisinden daha güzel, Diyarbakır eski Diyarbakır'dan daha güzel bir hal alacak." dedi.


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, PKK'lı teröristlerin 4 yıl önce yaptığı saldırılar sonucu yıkıma uğrattığı Sur ilçesinde Bakanlık öncülüğünde yürütülen çalışmalarla ilgili incelemeler yaptıç 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre teröristlerin ateşe vererek tahrip ettiği, restorasyonu büyük ölçüde tamamlanan Fatih Paşa Camisi'ne geçen Kurum, daha sonra İçkale'de Diyarbakır'a kazandırılan millet bahçesine ilişkin bilgi aldı. Kurum burada yaptığı açıklamada, tarihi eserlerin restorasyonu ve ihyası için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. 

"İki millet bahçesini bitirdik"

Halkın gezebilmesi için millet bahçeleri yaptıklarını dile getiren Kurum, "Şu an üzerinde bulunduğumuz alan Diyarbakır'a kazandırdığımız millet bahçesidir. Bu anlamda iki millet bahçemizi bitirdik. Stadyumun olduğu alanda da üçüncü millet bahçesini en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Bunu da Diyarbakır'a ve bölge halkına kazandırmış olacağız." dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mart seçimleri için açıkladığı 11 maddelik manifestoyu hatırlatan Kurum, paylaşılan projelere bakıldığında artık dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını söyledi.

"Diyarbakır çok önemli bir şehrimiz"

"Marka şehirler yapmak, vatandaşın yaşam kalitesini artırmak amacıyla altyapıdan, üstyapıya birçok projeyi AK Parti belediyeciliğiyle, gönül belediyeciliğiyle vatandaşa sunmamız gerekir. Bu noktada Diyarbakır çok önemli bir şehrimiz. Bölge için en önemli potansiyelimiz." ifadelerini kullanan Kurum, geçmişte bakanlar, milletvekilleri ve valilerin bölgeye çok büyük hizmetler yaparak bölgeyi adeta ihya ettiğini, bölgede gönüller inşa edeceklerini dile getirdi. 

Kurum, "İnşallah yeni dönemde Cumali başkanımızla bu projeleri yenisini de eklemek suretiyle vatandaşımızın yaşam kalitesini artırmak ve marka şehir anlamında Diyarbakır'ı bulunduğu noktadan daha üst noktaya çekmek adına var gücümüzle çalışmaya gayret edeceğiz." dedi. 

Sur'da otel bölgesi oluşturulacak

Kurum, bir gazetecinin Sur'daki çalışmaların ne zaman tamamlanacağına ilişkin sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Burada konut olarak bin 500 tescilli eserimiz var. Bunların 320'sinin bir ay içinde ihalesini gerçekleştireceğiz. Bu ihaleleri de gerçekleştirdiğimiz zaman bir otel bölgesi düşünüyoruz. Butik otellerin yer aldığı, buraya gelen vatandaşlarımızın, turistlerimizin bu otellerde ikamet edeceği ve vakit geçirebileceği butik oteller düşünüyoruz. Bununla ilgili de otellerin ihalesini gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla 1-1,5 ay içerisinde burada ihale edilmemiş, yapımına başlanmamış hiçbir inşaatımız kalmayacak." dedi.