Sur Yapı enerji hamlesi yapacak!

Sur Yapı enerji hamlesi yapacak!Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas 2010 yılında gündemlerinde enerji yatırımlarının olduğunu söylediHalka açılmak için çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas 2010 yılında gündemlerinde enerji yatırımlarının olduğunu söyledi.
 
Enerji alanında ilk yatırımlarını Malatya'nın Pötürge ilçesinde yapacaklarını söyleyen Elmas, 25 milyon dolar harcayacakları 18 megawattlık ilk hidroelektrik santralinin inşaatına Haziran ayında başlayacaklarını ve 2011 yılı sonunda bitireceklerini belirtti. Aynı dönemde Hatay Dörtyol'da 12 megawatt'lık ikinci projeye başlayacaklarını vurgulayan Altan Elmas, "Hidroelektrik santrallerinde yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırımla 100 megawatt'lık kapasiteye ulaşmaya çalışıyoruz. 2011 sonuna kadar bu alanda yapacağımız yatırımlar 150 milyon doları bulacak.  Rüzgar enerjisinde de araştırmalarımız sürüyor. Mersin ve Balıkesir'de 240 megawatt'lık başvurumuz var. İzinler çıkarsa yaklaşık 250 milyon euro yatırım yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.
 
Halka açılma çalışmalarını sürdürdüklerine değinen Elmas, "Yapımına başladığımız ve başlayacağımız 4 proje var. Bayrampaşa, Kağıthane, Adapark ve Tantavi projeleri. Bu projelerin hepsini kuracağımız gayrimenkul yatırım ortaklığının portföyüne koyacağız. Konut ve alışveriş merkezi ağırlıklı bir alışveriş merkezi olacak. Yaklaşık 600 milyon dolarlık piyasa değeri söz konusu. Bunun yüzde 25 ile yüzde 49'u arasındaki kısmını halka açmayı planlıyoruz. Bizim gönlümüz yüzde 49'unu halka açmaktan yana. Ama önemli olan siyasal ve ekonomik koşullar.  Şartlara göre hareket edeceğiz" dedi.
 
Üsküdar Tantavi'deki proje üzerine çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Altan Elmas şunları söyledi: "Proje üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Detaylara çalışıyoruz. Ortaya İstanbul'un en iyi projelerinden birisi çıksın istiyoruz. Satış ofisinin inşaatına başladık. Kaba inşaatı bitiyor. Satış ofisinden başlayarak her açıdan farklı bir proje olsun istiyoruz. Ayrıca buraya yapacağımız proje kente değer katsın arzusundayız. 150 bin metrekare alanda proje yapıyoruz. Son yıllarda İstanbul'un merkezi lokasyonlarında hiç böyle bir proje yapılmadı. Hedefimiz sezonu kaçırmadan Mayıs'ta satışa çıkmak. 1.400 konutluk projede 40 ile 240 metrekare arasında stüdyo ile 5 oda 2 salon arasında konutlar olacak. Sur Yapı olarak ilk defa stüdyo konut inşa edeceğiz.  Projenin metrekare bazında yüksek olması bizi stüdyo ev yapımına zorladı. Metrekareyi küçülterek, toplam fiyat açısından evleri erişilebilir düzeye çektik. Böylece ilk defa stüdyo ev inşa edeceğiz"
 
Elmas, Bayrampaşa ve Kağıthane projeleri için de çalışmalarının sürdüğünü yılın ikinci yarısında iki projeye de başlamak istediklerini sözlerine ekledi.
Tebernüş Kireçci

Konu ile ilgili basında yer alan diğer haberler

Sur Yapı'dan enerji hamlesi
Sur Yapı, hidroelektrik ve rüzgâr santralları kuracak. 100 megavat gücündeki 150 milyon dolarlık hidroelektrik santrallarını 2 yıl içinde kuracaklarını belirten Altan Elmas, rüzgâr enerjisine de 250 milyon euro yatıracaklarını bildirdi
Konutun patronları enerji hamlelerini sürdürüyor. Önemli bir konut üreticisi daha konut sektörüne adım attı. Bir yandan halka açılma çalışmalarını sürdüren Sur Yapı, gündemine enerji yatırımını da aldı. Hidroelektrik santrallarını enerjideki ana stratejisi olarak belirleyen Sur Yapı, rüzgâr enerjisi için de kolları sıvadı.
Hidroelektrik santrallarında yaklaşık 100 megavat'lık kapasite yaratmayı ana hedef olarak belirlediklerini açıklayan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bunun için 2011 sonuna kadar ayırdıkları bütçeyi ise 150 milyon dolar olarak bildirdi.

İlk yatırım Pötürge'ye
Hidroelektrik enerji santralı alanındaki ilk yatırımın adresi olarak Malatya Pötürge'yi gösteren Elmas, 25 milyon dolar harcayacakları 18 megavat'lık ilk hidroelektrik santralının inşaatına haziran ayında başlayacaklarını ve 2011 yılı sonunda bitireceklerini ifade etti.  Hidroelektrik alanındaki yatırımlarında bir diğer rotayı ise Hatay Dörtyol olarak belirlediklerini açıklayan Elmas, yine bu yıl içinde başlayacakları projenin kurulu gücünün ise 12 megavat olacağını belirtti. Elmas, bu iki santralın hedefleri olan 100 megavat'ın 30 megavat'ını oluşturduğunu belirterek, geriye kalan için de görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.  Rüzgâr enerjisini de bu yönde belirledikleri ana stratejinin önemli bir parçası olarak değerlendiren Elmas, "Mersin ve Balıkesir'de 240 megavat'lık başvurumuz var. İzinler çıkarsa yaklaşık 250 milyon euro yatırım yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Üsküdar'da 1.400 konut
Sur Yapı'nın bu yılki konut gündeminde ise 5 proje yer alıyor. Ancak, bunlardan Üsküdar Tantavi'de yer alanının özel bir önemi var. İstanbul'un en iyi projelerinden birini ortaya çıkarmak hedefiyle hareket ettiklerini kaydeden Elmas, şöyle konuştu: "Satış ofisinden başlayarak her açıdan farklı ve kente değer katacak bir proje olsun istiyoruz.  Projeyi, 150 bin metrekare alanda yapıyoruz. Son yıllarda İstanbul'un merkezi lokasyonlarında hiç böyle bir proje yapılmadı. Hedefimiz sezonu kaçırmadan mayısta satışa çıkmak. 1.400 konutluk projede 40 ile 240 metrekare arasında konutlar olacak.  Bu projeyle birlikte Sur Yapı olarak ilk defa stüdyo konut da üretmiş olacağız. Projenin metrekare bazında yüksek  olması bizi stüdyo ev yapımına zorladı. Metrekareyi küçülterek, toplam fiyat açısından evleri erişilebilir düzeye çektik. Böylece ilk defa stüdyo ev inşa edeceğiz."

300 MİLYON DOLARLIK HALKA AÇILMA PLANI
Sur Yapı, bu yıl içinde halka açılmayı da planları içine almış durumda. Firma bu yıl İstanbul'da Bayrampaşa, Kağıthane, Çekmeköy ve Üsküdar olmak üzere dört proje üzerinde çalışacak. İzmir'de ise Bayraklı'da bir proje geliştiriyor. Halka açılma planlarının bir parçası olarak konut ve alışveriş merkezi ağırlıklı bu projeleri gayrimenkul yatırım ortaklığı portföyüne aktaracaklarını belirten Altan Elmas, "Konut ve alışveriş merkezi konseptli bu 5 projenin piyasa değeri yaklaşık 600 milyon dolar. Bunun yüzde 25 ile yüzde 49'u arasındaki kısmını halka açmayı planlıyoruz. Bizim gönlümüz yüzde 49'unu halka açmaktan yana. Ama önemli olan siyasal ve ekonomik koşullar. Şartlara göre hareket edeceğiz" dedi.
Tebernüş Kireçci