Suriyeliler, sınır kentlerindeki kira ve konut fiyatlarını arttırdı!

Suriyeliler, sınır kentlerindeki kira ve konut fiyatlarını arttırdı! Suriyeliler, sınır kentlerindeki kira ve konut fiyatlarını arttırdı!

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan, kiraladıkları veya satın aldıkları evlerde kalan binlerce Suriyeli, sınır kentlerinde kira ve konut fiyatlarının birkaç katına yükselmesine yol açtı...Suriye'deki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, sınır kentlerindeki kira ve konut fiyatlarını 2-3 kat arttırdı.


İÇ karışıklığın sürdüğü Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan, kiraladıkları veya satın aldıkları evlerde kalan binlerce Suriyeli, sınır kentlerinde kira ve konut fiyatlarının birkaç katına yükselmesine yol açtı. İmarlı alan eksikliği ve Suriyeliler ile oluşan taleple birlikte, 2 yıl öncesine oranla sınır kentleri Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te emlak fiyatları 2, kira fiyatları ise 2-3 kat arttı. 


VATANDAŞLAR TEPKİLİ 


Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te yaşayan vatandaşlar, Suriyelilerin gelmesinden sonra kira fiyatlarının asgari ücret düzeyine ulaştığını belirterek duruma tepki gösteriyorlar. Soba kurularak ısıtılan evler, Kilis'te 100 liradan 350 liraya, Şanlıurfa'da 150 liradan 400 liraya, Gaziantep'te ise 150 liradan 400500 liraya yükseldi. Ev bulmanın neredeyse imkansız olduğu kentlerde, orta gelirli insanların yaşadığı kalorifer veya doğalgaz sistemi bulunan ve daha önce 400-500 lira kira ödenen bölgelerdeki evlerin kiraları ise 800 liradan başlayıp bin lirayı aşan seviyelere ulaştı. 


EV BULMAK NEREDEYSE İMKANSIZ' 


Son 2 yıl içerisinde yaşanan artışa isyan eden vatandaşlar, "Daha önce oturduğumuz kiranın en az 2 katını ödemeye başladık. Ev sahipleri oluşan talep nedeniyle bir anda kiraları arttırdı. Kiralık ev bulmanın neredeyse imkansız olduğunu bildiğimiz için bu artışa mecburen 'evet' diyoruz. Asgari ücretle çalışan insanlar, bir ay boyunca çalıştığını kiraya yatırır duruma geldi" diye konuştular. Kira fiyatlarının birkaç kat arttığı kentlerde daha önce 60-70 bin lira olan müstakil evlerin fiyatları 120-150 bin liraya, 80-100 bin lira olan apartman dairelerinin fiyatları ise 180 bin liraya çıktı. 


3 ilde 490 bin Suriyeli var


AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre halen Türkiye'deki 22 çadır ve konteynır kentte kalan 218 bini aşkın Suriyelinin yaklaşık 140 bini Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa'daki 18 bin 955 çadır ve 8 bin 645 konteynırın yer aldığı 10 kampta barınıyor. Kamplarda Suriyeli var kalan 140 bin kişinin yanı sıra, resmi kurum ve STK'ların araştırmasına göre, Gaziantep'te 200 bin, Şanlıurfa'da 100 bin ve merkez nüfusu 90 bin olan Kilis'te 50 bini aşkın Suriyeli, kiraladıkları veya Türkiye'deki yakınlarının adına satın aldıkları evlerde yaşıyor. 


Yurt Gazetesi