Suudi Arabistan'ın ambargosu emlak satışlarını vurdu!

Suudi Arabistan'ın ambargosu emlak satışlarını vurdu!

Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye'deki vatandaşlara ev almamaları yönündeki baskı ülkedeki emlak piyasasını olumsuz etkiledi. İddialara göre Araplar Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarına son verdi.Türkiye ile Suudi Arabistan arasında uzun süredir devam eden ambargo tartışması emlakçılık sektörüne sıçradı. Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre; Türk malı ürünlere boykot kararı alan Suudi Arabistan yönetimi, Türkiye’de emlak alan vatandaşlarına bu emlakları ellerinden çıkarmaları için baskı uygulandığı iddia edildi. 

Arapların Türkiye'deki emlak alımlarının kesildiğini söyleyen Remax Gayrimenkul danışmanı Songül Toprak Özsan, “Satış için İstanbul Bebek ve Sarıyer bölgesinde gösterdiğimiz evler vardı. Birden bıçak gibi kesildi, yatırımdan vazgeçtiler” dedi. 

Suudi yatırımcıların Bodrum'da da gayrimenkullerle ilgilendiklerini ancak son dönemdeki gelişmeler sonrası bu satışların da durduğunu ifade eden Özsan, “Bekleme halindeler. Ancak endişelerinin arttığını, baskı biraz daha artarsa hızla satışa geçeceklerini duyuyoruz” diye konuştu. 

Suudi Arabistan ın ambargosu emlak satışlarını vurdu!

Konut değeri düştü 

Suudilerin baskıya rağmen Türkiye'deki gayrimenkullerini satmakta ‘ağırdan alması'nın ardında ciddi bir oranda zarara uğrama endişeleri var. Doların 8 TL'ye dayandığı ve emlak piyasasının da çok hareketli olmadığı bugünlerde satış yapmak Suudiler için oldukça ‘zararlı' bir harekete dönüşüyor. 5 milyon dolara satılan evlerin bugün 2 milyon dolara bile fiyatlanmadığı ifade ediliyor. 

Suudi Arabistanlı vatandaşlara Türkiye'deki evlerini satın uyarısı!