Tabanlıoğlu'nun Astana Arena tasarımına uluslararası ödül!

Tabanlıoğlu'nun Astana Arena tasarımına uluslararası ödül! Tabanlıoğlu'nun Astana Arena tasarımına uluslararası ödül!

Tabanlıoğlu Mimarlık 'ın Kazakistan 'da gerçekleştirdiği Astana Arena, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri 'nde Asya-Pasific Bölgesinin En İyi Kamusal Yapısı seçildi. Geçen yıl Dünyanın En İyi Kamusal Binası yine Tabanlıoğlu projesi, Tripoli Kongre MerkeziTabanlıoğlu Mimarlık, Levent Bahçe projesinin 2011 Uluslararası RIBA (Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü)  Ödülü 'nü kazanmasının sevinci ardından, bu hafta da Astana Arena ile bir uluslararası gurur daha yaşıyor.

Pekin 2008 Olimpiyatlarına sahne olan   “Kuş Kafesi Stadyumu ”nun yer aldığı çin 'de gerçekleşen ödül töreninde Asya-Pasifik bölgesinin en iyi kamusal yapısı ilan edilen  30.000 kişilik  Astana Arena,  şehir için simgesel bir yapı, yeni başkentin  gelişen çağdaş  yüzü ve sporun evrenselliğinde Kazakistan halkının dünya halklarıyla buluşma noktası olarak tanımlanıyor.


Astana Arena, bulunduğu coğrafyanın sert iklim koşullarına uygun olarak, FIFA ve UEFA kriterleriyle tasarlandı.  Stadyum 'un yeşil alanını korumak, iklimsel faktörlerden etkilenmemek ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere istenildiğinde 15-20 dakika içinde tamamen açılıp kapanabilen hareketli çatı sistemi sayesinde Arena futbol müsabakaları dışında basketbol, tenis gibi spor müsabakaları, konser, fuar ve kutlamalar gibi farklı amaçlar için de rahatlıkla kullanılabiliyor. Sembol İnşaat tarafından eksi/artı 40 derecede çalışılarak gerçekleştirilen yapıda, prefabrika olarak imal edilen çelik konstrüksiyonlar gibi, kullanılan malzemenin çoğu Türkiye 'den temin edildi.

Açıldığı 2009 yılında, UEFA Başkanı olan Platini 'nin “Avrupa 'nın en güzel stadı olarak nitelediği, Astana Arena binlerce kişiyi biraraya getiren sosyal bir değer, büyüklüğü, kapsamı ve mimari tasarımıyla çağdaş simgesel bir yapı.

Bu yıl mimari, tasarım dünyası ile yatırım ve gayrimenkul sektörünü temsilen farklı disiplinlerden 54 üyesiyle jüri başkanlığını Lord Bates of Langbaurgh 'nun üstlendiği, uzun yıllardır dünya gündeminde önemli bir değerlendirme platformu olan International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri ) Bloomberg Televizyonu ve Google başta olmak üzere, International Herald Tribune, New York Times, Frankfurter Allgemeine gibi prestijli medya grupları tarafından destekleniyor.  Bu yıl Asya- Pasific bölgesinde 21 farklı ülkeden 150 gruba ait 700 projenin nomine edildiği yarışmanın sonuçları 31 Mayıs gecesi Shaghai 'da gerçekleşen törende ilan edildi. Bu prestijli ödülü Tabanlıoğlu Mimarlık adına ortaklardan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve Özdem Gürsel birlikte aldılar. International Property Awards Başkanı Stuart Shield törende “Dünyanın bu coğrafyasında sunulan yüksek standart son değerlendirmenin çıtasını çok yükseltecek ve ödül tarihinin en ilginç finallerinden birini hazırlayacak ” .

İlk aşama olarak Asya-Pasifik, Afrika, Arabistan, Avrupa, Birleşik Krallık ve Amerikalar Bölge birincilerinin seçildiği yarışmanın son aşamasında bu bölgelerin tüm birincileri arasından seçilen proje “dünyanın en iyisi ” olarak ilan ediliyor. Geçen yıl Dünyanın En İyi Kamusal Binası yine Tabanlıoğlu projesi olan,  Libya 'da gerçekleştirilen Tripoli Kongre Merkezi olmuştu.

Bu tür uluslararası mimari başarılar Türkiye 'nin artık tekstil, tarım ve sanayi ürünlerinin yanısıra “tasarım ” ihraç eden çağdaş entellektüel kapasiteye ulaştığının bir göstergesi olması açısından ayrıca önem taşıyor.