28 / 05 / 2022

 TAGO Architects tasarımı Real Merter tamamlandı!

 TAGO Architects tasarımı Real Merter tamamlandı!

TAGO Architects tasarımıyla İstanbul, Merter’de hayata geçirilen, ticaret hayatı ile konut yerleşimini özgün bir tasarımla karma kullanıma dönüştüren Real Merter tamamlandı. Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects tarafından tasarlanan ve ticaret hayatının merkezi İstanbul Merter’de yer alan karma kullanımlı yapı kompleksi Real Merter, bünyesinde sokak seviyesinde gerçekleşen hızlı ticaret hayatı ile 3 adet bloktan oluşan konut yerleşimini sentezleyen ve içinde bulunduğu bağlama sırtını dönmeyen bir mimari dil ile karşımıza çıkıyor. 

Proje arsasını üç taraftan saran ana caddelerin kot farklılığına rağmen, Real Merter projesinde hayata geçirilmiş yaya akışını içeriye alan küçük meydanlar ve yarı açık dolaşım alanlarının düşeyde kurduğu bağlantılarla kesintiye uğramayan bir sirkülasyon kurgusu elde edilmiş; bu sayede kente entegre bir yapı haline getirilmiştir. 

Ticari alanların bulunduğu alt kotlardaki hareketli yaşamın üst katlardaki konutları beslemesiyle birlikte, konut alanları için tercih edilen mahremiyet ve sakinlik bir karma kullanım tasarım problemi olarak Tago Architects tarafından incelikli bir şekilde ele alınmış ve konut alanlarının ihtiyacı olan yeşil örtü ve sirkülasyon alanları ticari alanların çatı bölgesinde konumlandırılarak ticaret ve konut alanları birbirinden ayrılmış.

Konut bloklarının cephelerinde, parapetlerde kullanılan grc malzemenin sürekli form değiştirmesiyle cephede gölge - ışık oyunları ortaya çıkmış ve böylelikle cephe tasarımı tekdüzelikten uzaklaştırılmış. Yapının her katında parapet farklı noktalarda kırılıyor; böylelikle ışık vurduğunda, oluşan gölge - ışık oyunları ile cephe farklı renklerdeymiş gibi algılanıyor. Cephede oluşturulan bu farklılık, tasarımda dinamik bir etki yaratıyor

89.500 metrekarelik toplam inşaat alanına sahip projede cadde ticareti, mimari tasarımın bir parçası haline getirilerek, kentle bütünleşen ve yaşayan bir zemin kurgusu oluşturulmuş. Arsa ile ana caddelerin ilişkisinden doğan üçgen formların yumuşatılmasıyla tasarlanan konut bloklarının üçgen form cepheleri sayesinde, konut cephelerinin görüş alanında ferahlığa ve maksimum manzara seyrine olanak tanınarak projeye artı bir değer katılmış.