08 / 08 / 2022

Tahran'da inşaat sektöründe çalışan 70 bin kişi işsiz kaldı!

Tahran'da inşaat sektöründe çalışan 70 bin kişi işsiz kaldı!

İran'ın başkenti Tahran'da inşaat sektöründe çalışan yaklaşık 70 bin kişi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle işsiz kaldı. İran'ın başkenti Tahran'da inşaat sektöründe çalışan yaklaşık 70 bin kişi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle işsiz kaldı. 

İranlı İşçiler Haber Ajansı'na (ILNA) göre, Tahran İnşaat İşçileri Derneği Başkanı Muhammed Bakıri, "Kovid-19 salgını nedeniyle günden güne inşaat işçileri işsiz kalıyor. Bu sektörde Tahran'da çalışan 140 bin işçinin en az yüzde 50'si işsiz kaldı" açıklamasında bulundu. Aandolu Ajansı'nda yer alan habere göre; bu işçilerin ailelerinin yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken Bakıri, "Şafaktan gün batımına kadar her gün kent meydanlarında mevsimlik ve inşaat işçilerinin oluşturduğu insan seli iş bekliyor, ancak iş bulamıyorlar ve evlerine eli boş dönüyorlar" diye konuştu. 

Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş sonrasında ülkenin tamamını etkilemişti. 

İran'da konut fiyatları cep yakıyor!