Taksim Camii'nde açılış hazırlığı: Son düzenlemeler yapılıyor!

Taksim Camii'nde açılış hazırlığı: Son düzenlemeler yapılıyor!Taksim'de inşası biten ve bu cuma günü ibadete açılacak olan camide son düzenlemeler yapılıyor. İç mekandaki çalışmaların çoğunlukla tamamlandığı caminin çevre düzenlenmesinde son rötuşlar gerçekleştiriliyor. 


Taksim'de inşası biten ve bu cuma günü ibadete açılacak olan camide son düzenlemeler yapılıyor. İç mekandaki çalışmaların çoğunlukla tamamlandığı caminin çevre düzenlenmesinde son rötuşlar gerçekleştiriliyor. 

Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzası ile inşa edilen ve inşaatına 17 Şubat 2017 tarihinde başlanılan caminin Ramazan ayının son Cuma günü olan 7 Mayıs'ta açılması hedefleniyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; Manisa'dan getirilen halıların serilmesiyle iç mekandaki çalışmaların büyük oranda bitirildiği caminin çevre düzenlenmesinde son rötuşlar yapılıyor. Caminin alt katındaki çok amaçlı salondaki çalışmalar ise, açılışa yetiştirilmek için hhız kesmeden sürüyor. Dışarıdaki çalışmalar sebebiyle içeri giren tozlar, her gün temizlikçiler tarafından temizleniyor. Temizlikçilerin bir kısmı sütunları, bir kısmı ise ayakkabılıkları siliyor ve tozdan kurtarıyor. 

Taksim Camii

AYNI ANDA 2 BİN 250 KİŞİ NAMAZ KILABİLECEK

İçerisinde otopark, konferans ve sergi salonlarının da bulunduğu, 2 bin 250 kişinin aynı anda namaz kılabileceği cami, 2 bin 482 metrekare arsa alanında ve yaklaşık 16 bin 500 metrekare de inşaat alanında yükseliyor.

Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından hazırlanan hat yazılarının takılıp boyama işlerinin de bitirildiği caminin ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Al-i İmran Suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara Suresi'nin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresi'nin 20-24. ayetleri bulunuyor. 

Taksim Camii

Caminin giriş kubbesi göbek yazısında İhlas Suresi, giriş kubbesi kasnak yazısında Ayet-el Kürsi ve sonraki ayet, ana kapı üstü yazısında Nisa Suresi'nin 103. ayetinin son kısmı ve İstiklal girişi kapı üstüne ise Ra'd Suresi'nin 24. ayeti yer alıyor. Caminin iç alanına Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali isimlerinin bulunduğu 6 hat levha koyuldu. 

Yeni AKM görücüye çıktı!