Tapu işlemlerinde e-devlet entegrasyonu uygulanacak!

Tapu işlemlerinde e-devlet entegrasyonu uygulanacak! Tapu işlemlerinde e-devlet entegrasyonu uygulanacak!

Elektronik işlemin temellerinin atıldığını söyleyen Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Kesimoğlu "Hedefimiz, e-devlet entegrasyonu sağlanırsa 3-5 sene içinde pek çok tapu işlemini elektronik ortamdan yapmak" dedi...


Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Kesimoğlu, "Hedefimiz, e-devlet entegrasyonu sağlanırsa 3-5 sene içinde pek çok tapu işlemini, vatandaşın da elektronik imza kullanımının yaygınlaşmasıyla elektronik ortamlarda yapabilmek" dedi. Kurumlarının çok sıkıntılı günlerden geçerek bugünlere geldiğini, son 810 yılda önemli aşamalar kaydettiklerini söyleyen Kesimoğlu, Tapu ve Kadastro Dairesinin yoğun bir iş yükü bulunduğunu, personelin de bu iş yükü altında ezildiğini belirterek şöyle devam etti Gayrimenkul ve inşaat sektöründeki hareketlilik doğrudan tapuya yansıyor.Bu da yılda 7 milyon işlem yapmamıza, yaklaşık 20 milyonun üzerinde vatandaşın tapu dairelerine gelmesine sebep oluyor.Personel desteği sağlama, bu yükü azaltma imkanımız yok. Biz 'teknolojiyi daha çok kullanarak bu yükü nasıl azaltabiliriz' diye uğraşıyoruz. 

İş yükümüz çok ciddi artmasına rağmen personel sayımız yıllar boyunca baktığımızda sabit kalıyor. Mevcut personelimizi korumakta bile zorlanıyoruz. Kurumumuzda elektronik işlemin temelleri atıldı. Tüm sistemimiz elektronik ortamda fakat bunu paydaşların ortak kullanımına açarak vatandaşlarımız tapu dairelerine gelmeden işlemler yapılsın diye uğraşıyoruz. Bu elektronik terkinleme başladı, Türkiye'de yaygınlaştırılacak. 

Örneğin vatandaşlarımızın tapu dairelerine gelmeden direkt bankada terkin işlemlerini yaptırıp daireye gelmeden evinde sonucu kendilerine mesaj olarak bildirilebilecek noktaya geldik. İpotek işlemlerinin vatandaşlarımız tapu dairelerine gelmeden direkt bankayla muhatap olup, bankanın elektronik ortamda yolladığı e imzalı belgeyle sonuçlandırılabilecek bu noktaya gelmeye çalışıyoruz., Hedefimiz, e-devlet entegrasyonu sağlanırsa 3-5 sene içinde pek çok tapu işlemini, vatandaşın da elektronik imza kullanımının yaygınlaşmasıyla elektronik ortamlarda yapabilmek. Buna göre bir planlama içindeyiz." Samsun Valisi İbrahim Şahin de hizmet içi eğitimin önemine değinerek, "Son 10 yılda gerçekten hem ciddiye alınıyor hem de hiçbir şey verilmese bile arkadaşların bir araya gelip ortak sorunlarını tartışması, ortak sorunlarıyla ilgili sorularını arkadaşlarına sorması açısından hizmet içi eğitim önemli" dedi. 

Toplantıya, Tapu Dairesi Başkanı Hidayet Güvenç ile bölge illerinden tapu idarecileri katıldı.