Tapuda 35 milyonluk vurgun Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'yle engellendi! 

Tapuda 35 milyonluk vurgun Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'yle engellendi! 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı yaptığı açıklamada tapuda sahteciliğin önüne daha hızlı geçmek amacıyla geçen sene Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'ni (EKDS) başlattıklarını ve böylece 35 milyon liralık vurgunun önüne geçildiğini söyledi.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Anadolu Ajansı muhabirine önemli açıklamalar yaptı. Zeki Adlı yaptığı açıklamada, son zamanlarda sık sık gündeme gelen Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu söyledi.

Tapuda 35 milyonluk vurgun Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi yle engellendi! 

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ülkemizde tapuda "sahte kimlik", "sahte vekalet" ve "sahte veraset intikal belgeleri" ile üç başlıkta sahtecilik yapıldığını kaydeden Zeki Adlı, teknolojiyi en iyi kullanan kurumlardan biri olarak, bu üç sahtecilik yöntemini yeni sistem üzerinden izlediklerini ve elden evrak almadıklarını dile getirdi. Adlı, şöyle konuştu: "Biz artık tapu müdürlüklerinde fotoğraf istemiyoruz. Kimlik numaralarını kişi sistemden giriyor o yeterli bizim için. Biz TC Kimlik Belgesi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün (MERNİS) sisteminden bilgileri teyit ediyoruz. Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi de bunun bir parçası. Kişinin bilgilerini teyit ediyoruz ama getirdiği kimlikteki bilgilerin doğru olup olmadığını tespit etmek için Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'ni kullanıyoruz. Kimlik doğrulama sistemi ile parmak izi aldığınız an, nüfustaki parmak izi ile bizdeki karşılaştırılıyor, kimlikte oynama var mı, tespit edilmiş oluyor. Kimlikte oynama yapmak suretiyle sahteciliğin önüne geçmiş oluyoruz."

Tapuda 35 milyonluk vurgun Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi yle engellendi! 

Toplamda 25-30 sahtecilik olayı yakalandı

Yaptığı açıklamada bu sistem için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile ortak olarak çalıştıklarını kaydeden Zeki Adlı, geçen yıl Yenimahalle Tapu Müdürlüğü, Çankaya Tapu Müdürlüğü ve Keçiören Tapu Müdürlüğü tarafından başlatılmış olan pilot uygulamaların başarıyla sürdüğünü söyledi.

Zeki Adlı sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Keçiören, Yenimahalle ve Çankaya Tapu müdürlüklerinde başarılı sonuçlar elde ettiğimizi görünce devamı için çalışıyoruz. Bu sistemi Türkiye geneline tapu müdürlüklerinde yaygınlaştırmaya başlayacağız. İlk aşamada 2 bin civarında POS cihazı alacağız. Özellikle işlem yükü fazla olan müdürlüklerimize bunu kuracağız. Bu yöntemin uygulanmasıyla sahtekarlar da gelemiyor. Biliyor ki parmak izini bastığı zaman, o parmak izi ona ait değil mi teyit edilip ortaya çıkacak. Buna rağmen 25-30 sahtecilik olayı gerçekleşti ama biz bunların hepsini bu sistem ile yakaladık."

Zeki Adlı, yakın zamanda noterlerin de Elektronik Doğrulama Sistemi'ne geçeceğini kaydederek, böylelikle noterdeki sahteciliğin de önüne geçileceğini söyledi.

Tapuda 35 milyonluk vurgun Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi yle engellendi! 

Yaptığı açıklamada tapuda veraset intikal belgelerini de elden almayıp, mahkemeden veya noterlerden çektiklerini, Elektronik Doğrulama Sistemi'nin yaygınlaşmasıyla birlikte söz konutu sahteciliğin alanını daraltacaklarını kaydeden Adlı, "Bu sistem ile 35 milyonluk vurgunun önüne geçtik. Tapu müdürlüklerinde manuel hiçbir işlem almıyoruz. Gerekli bilgileri ilgili kurumlarla teyit ediyoruz. Ticaret şirketleriyle ilgili imza sirküsünü bile istemiyoruz. Pek çok şeyi sistem üzerinden yürütüyoruz. Bir devletin görevi vatandaşının işini kolaylaştırmaktır. Bunu yerine getiriyoruz." dedi.

Tapudan randevu alacaklar dikkat! Bu tapu müdürlükleri...