Tapu'dan Hazine'ye 8 milyar lira harç geliri!

Tapu'dan Hazine'ye 8 milyar lira harç geliri!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün geçen yıl Hazine'ye 7 milyar 945 milyon 311 bin 165 lira harç geliri aktardığını bildirdi.Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün geçen yıl Hazine'ye 7 milyar 945 milyon 311 bin 165 lira harç geliri aktardığını bildirdi. 


Güllüce, yaptığı yazılı açıklamada, Tapu'da, satış, bağış, taksim, intikal, ipotek, ipotek terkini, cins tashihi gibi alanlarda, toplam 7 milyon 629 bin 498 işlem yapıldığını belirtti. 


 Buradan geçen yıl Hazine'ye 7 milyar 945 milyon 311 bin 165 lira harç geliri aktardığını ifade eden Güllüce, en fazla harç gelirinin 7 milyar 423 milyon 787 bin 788 lirayla alım satım işlemlerinde gerçekleştiğini kaydetti. 


"Sanal post sistemi kullanılacak" 


Tapu'daki yeniliklerin vatandaşı memnun ederken aynı zamanda Hazine'ye katkı sağladığını vurgulayan Güllüce, Tapu'da 2014'te attıkları devrim niteliğinde adımların bu yıl da devam edeceğini bildirdi.  


Bu yıl sanal post sistemi kullanılarak, kredi kartıyla tapu harç ve döner sermaye ücretlerinin ödenmesine imkan sağlanacağını bildiren Güllüce, "Banka ve ATM'lerde sıra beklemeden, zaman kaybı azaltılarak, teknoloji ve güvenliğin sağlanmasını amaçlıyoruz" ifadesini kullandı. 


Güllüce, e-ipotek uygulamasıyla da taşınmaz malikinin tapu müdürlüğüne başvurusuna gerek kalmadan, ilgili kurumun talebiyle, elektronik ortam üzerinden işlemlerin gerçekleştirileceğini kaydetti. Dünya