Tarihi köprülerin restorasyonuna KGM imzası!

Tarihi köprülerin restorasyonuna KGM imzası! Tarihi köprülerin restorasyonuna KGM imzası!

Karayolları Genel Müdürlüğü 2019 yılında 50 tarihi köprünün restorasyon proje ve uygulama çalışmalarını bitirmeyi planlıyor....

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgilere göre, 2018'de tarihi köprülerin restorasyon çalışmaları için 42 milyon 982 bin TL harcandı. Bu parayla 52 tarihi köprünün restorasyon uygulama projesi ile 28 tarihi köprünün restorasyonu tamamlandı.

2019 yılındaki köprü yapımı işleri için 209 milyon 230 bin TL ödenek ayrılırken, 30 tarihi köprünün restorasyon uygulama projelerinin (rölöve, restitüsyon, restorasyon), 20 tarihi köprünün de restorasyon uygulama çalışmalarının bitirilmesi planlanıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), aralarında Edirne'deki Ergene Nehri üzerinde bulunan Sultan II. Murat döneminde inşa edilmiş Tarihi Uzunköprü'de restorasyon uygulama çalışmalarına başlayacak.

Uzunköprü, en uzun taş köprü olma özelliği taşıyor. Uzunköprü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile KGM'nin ortak çalışması ile UNESCO tarafından Geçici Dünya Miras Listesi'ne alınmıştı.

KGM,  Ankara  Kalecik'teki 135 metre uzunluğa sahip Selçuklu dönemine ait Tarihi Develioğlu Köprüsü'nde de yıl içinde restorasyon uygulama çalışmalarına başlamayı planlıyor.

Ankara'nın Yenimahalle bölgesinde yer alan Selçuklu dönemine ait 80 metrelik Akköprü'de geçen yıl başlayan restorasyon çalışmalarına da devam edilecek.

Çankırı ve Kastamonu'da yer alan Tarihi Çaylı, Güvem, Yurtpınarköyü, Bayramören, Aktaş, Çakırlar, Dörtocak, Yakaören ve Damlaçay ahşap köprülerine ilişkin çalışmalar da sürdürülecek.