19 / 08 / 2022

Tarihi Nazilli Sümerbank Fabrikası’nın balo salonu restore edilecek!

Tarihi Nazilli Sümerbank Fabrikası’nın balo salonu restore edilecek!

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 1937' de inşa edilen, Türkiye'nin ilk Basma Fabrikası özelliğinin yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açılışını yaptığı fabrikalardan biri olan Nazilli Sümerbank Fabrikası’nın çok amaçlı balo salonu restore edilecek.Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını yaptığı fabrikalardan olan Nazilli Sümerbank Fabrikası'nın Balo salonu restore edilecek. Halen Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sümer Kampüsü olarak kullanılan alandaki salonun restorasyonu için yapılan anlaşma, balo salonunda yapılan ve protokolün de katıldığı bir törenle imzalandı. Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre; yapılan çalışmaların sponsorluğu Reysaş Holding tarafından üstlenildi. Salon, restorasyon sonunda kültür ve sanat etkinlikleri amacıyla kullanılacak.

Tarihi Nazilli Sümerbank Fabrikası’nın balo salonu restore edilecek!

“TÜRKİYE’NİN GURUR DUYACAĞI BİR MERKEZ OLACAK”

ADÜ Rektörü Prof.Dr.Osman Selçuk Aldemir, yaklaşık on bin öğrencinin eğitim gördüğü kampüsteki tarihi binanın restore edilerek aktif hale getirileceğini belirtti. 

Sponsor şirketin yönetim kurulu başkanı Durmuş Döven'de, salonun restorasyonuyla Türkiye'ye gurur duyulacak bir kültür ve sanat merkezi kazandırılacağını dile getirdi. Döven, restorasyonun 2020'nin sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Tarihi Nazilli Sümerbank Fabrikası’nın balo salonu restore edilecek!

“SÜMERBANKI CANLANDIRACAK”

Nazilli'nin mevcut tarihi değerlerinin korunması ve bugüne kadar gizli kalmış zenginliklerinin de gün yüzüne çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Nazilli’nin İYİ Partili Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Nazillimizin en büyük değerlerinden biri olan Sümerbank'ı bir nebze de olsun canlandıracak, eski güzel günlerine geri döndürecek bir restorasyon projesi elbette ki Nazilli'de doğmuş ve bu topraklarda büyümüş olan bizleri çok heyecanlandırdı. Bugün tarihi bir sürece tanıklık ettiğimize inanıyorum” dedi. 

Sultangazi'de 3 bina çatlaklar sebebiyle tahliye edildi!