Çukurova Balkon

Sümerbank'ın treni yeniden çalışacak!

   Sümerbank'ın treni yeniden çalışacak! Sümerbank'ın treni yeniden çalışacak!

Sümerbank fabrikasının çalışanlarını taşıyan, bölge halkınca çıkardığı ses dolayısıyla "Gıdı Gıdı" adıyla bilinen tren, 15 yılın ardından Nazilli'de yeniden sefere çıkacak.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Sümerbank fabrikasının çalışanlarını taşıyan, bölge halkınca çıkardığı ses dolayısıyla "Gıdı Gıdı" adıyla bilinen tren, 15 yılın ardından Nazilli'de yeniden sefere çıkacak. 


Trenin lokomotifinin bakımdan geçirilerek çalıştırılmasıyla ilgili tören düzenlendi.


Nazilli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir, konuşmasında, Atatürk’ün emanetini tekrar hizmete sokmaktan ötürü mutluluk duyduklarını söyledi.


Sümerbank fabrikasının, Adnan Menderes Üniversitesi'ne devredildiğini hatırlatan Demir, şunları söyledi:


"2006 yılından bu yana çalışmayan ve üniversitenin Sümer Kampüsü'nde duran treni, bakımın ardından yıllar sonra yeniden çalıştırdık. Geçmişten kalan iki vagonunu da yenileyeceğiz. İnşallah çok yakın zamanda bu tarihi trenin sesini yeniden duyma şansımız olacak. "Gıdı Gıdı", 15 yıl aradan sonra bu kez nostaljik seferlerine başlayacak."


Emekli Devlet Demir Yolları işçisi ve lokomotif ustası Ramazan Demir de 15 günlük çalışmanın ardından lokomotifin yeniden çalışır hale geldiğini belirterek, "Bu trenin yeniden çalışması, benim için başka bir mutluluk. Sanki bir çocuğu diriltiyorsunuz veya yeni bir çocuk ortaya çıkartıyorsunuz" diye konuştu.


Konuşmaların ardından "Gıdı Gıdı", sembolik olarak hareket ettirildi.


Tren, Mustafa Kemal Atatürk'ün Sümerbank fabrikasını açmak için geldiği 1937 yılından itibaren fabrika ile İzmir-Aydın tren yolu arasındaki bağlantı hattında kullanıldı.


Dört vagona sahip tren, 1995 yılına kadar işçileri taşıdı. Son seferini 7 Ekim 2006'da gerçekleştiren tren, Adnan Menderes Üniversitesi Sümer Kampüsü'nde konuşlandırıldı.AA