Tasarımıyla dikkat çeken köprüler!

Tasarımıyla dikkat çeken köprüler! Tasarımıyla dikkat çeken köprüler!

Dünyadaki sıra dışı köprüler benzersiz özellikleri ve sıradışı görüntüleriyle dikkat çekiyor. Bazı köprüler dönüştürülebilir ve olağandışı biçimler alırken, bazıları da dekoru ile romantik duyguların ilham kaynağı oluyor. Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre; Mimarisi ile dikkat çeken köprüler gerek tasarım gerekse teknoloji harikası olan dünyanın en ilginç köprüleri olarak biliniyor.

 

İngiltere'nin Newcastle şehrinde yer alan Gateshead Milenyum Köprüsü. 2001 yılında hizmete açıldı. 127 metre uzunluğundaki "Dünyanın ilk eğimli Köprüsü"nün yüksekliği 50 metre.

 

Sıra dışı mimarisi, kırmızı rengi ve görkemli Moskova Nehri manzarasıyla dikkat çeken Zhivopisniy Köprüsü... Rusya'nın başkenti Moskova'da 2007 yılında hizmete açıldı.

 

Singapur’da Faber Dağı ile Telok Blangah Tepesi arasında, 274 metre uzunluğundaki yaya geçişlerinin yapıldığı Henderson Waves Köprüsü.

 

Hollanda’nın kuzey kentlerinden biri olan Leeuwarden’de bulunan ve adını en ilginç köprüler arasına yazdıran Slauerhoff köprüsü. Tamamen otomatik açılır kapanır özelliğe sahip. İngilizce’den gelen çeviri ile baskül köprüsü olarak da tanımlanıyor.

 

Güney Fransa’da Tarn Vadisi boyunca uzanan Millau Viyadükü, İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlandı. Paris’i Akdeniz’e bağlayan yolu kısaltan viyadük, dünyanın en uzun köprüsü unvanına sahip. 

 

Hollanda’nın Halsteren şehrinde bir kanal üzerine yapılan köprü 'Hz. Musa’nın asası ile Kızıl Deniz’i yarmasından' esinlenilerek Musa Köprüsü adı verildi. 

 

ABD'nin Colorado eyaletinde bulunan Royal Gorge Köprüsü. Ülkedeki en tehlikeli ve görkemli yapılardan biri olarak kabul edilir. 1929'da açılan köprü, turistik amaçlı inşa edildi.

 

Çin'in Hunan eyaletindeki Shiniuzhai, dünyanın en yüksek ve uzun cam köprüsü. Denizden 523 metre yükseklikte bulunan köprü her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor.