TAV Havalimanları DHMİ'ye 174 milyon dolar kira ödedi!

TAV Havalimanları DHMİ'ye 174 milyon dolar kira ödedi!

TAV Havalimanları, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) Atatürk Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın 2015 yılı işletme imtiyazı için yaklaşık 174 milyon 647 bin 444 dolar kira ödediTAV Havalimanları, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) Atatürk Havalimanı ve  İzmir  Adnan Menderes Havalimanı'nın 2015 yılı işletme imtiyazı için yaklaşık 174 milyon 647 bin 444 dolar kira ödedi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın katılımıyla Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen çek teslim töreninde, TAV havalimanlarının 2015 işletme imtiyaz kiraları ödendi.  


TAV Havalimanları, DHMİ'ye İstanbul Atatürk Havalimanı işletmesi imtiyazı için 139 milyon 877 bin 444 dolar + KDV ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı işletmesi imtiyazı için 28 milyon 975 bin eurro + KDV, toplamda ise yaklaşık 174 milyon 647 bin 444 dolar + KDV kira ödedi.  


Törende konuşan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Türkiye'nin en çok yolcu ağırlayan limanı Atatürk Havalimanı ile Ege'nin turizm ve ticaret aktarma noktası İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın işletme imtiyaz hakkı için belirlenen senelik kiraları dün itibarıyla ödediklerini söyledi. 


"Ekonomiye yaklaşık 2 milyar dolar katkı sağladık"


Şener, "İki havalimanı için yaptığımız yatırımlar ve ödemelerimizle ülkemize yaklaşık 2 milyar dolar katkı sağlamış oluyoruz" bilgisini vererek, TAV'ın dünyada 14 havalimanını işlettiğini, TAV İnşaat'ın ise 6 büyük havalimanının inşaatını yaptığını aktardı. Şener, TAV'ın işletme, servis ve hizmet şirketlerinin dünyada toplam bazda 53 havalimanında faaliyet gösterdiğini de bildirdi. 


Dünyada havalimanı işletmelerinin gelişmişlik düzeylerinin tartışıldığı günlerde, Türkiye'de bu sektörün en önemli temsilcisi olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Şener, "Altına girdiğimiz her taahhüdü zamanında yerine getirmekten gurur duyuyoruz. Yolcularımızın en yüksek standartlarda en güvenli şekilde ulaşımını 7/24 çalışarak sağlarken, ülke ekonomimize doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz" dedi. 


"Havacılıktan aldığımızı yine havacılığa veriyoruz" 


Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal ise, TAV'ın  yap-işlet-devret konusunda İstanbul'da başlayan serüvenini dünyaya taşıdığını, bunun Türk havacılığı için bir başarı olduğunu söyledi. 


Alınan kiranın Türk sivil havacılığına harcandığını belirten Birdal, şöyle konuştu: 


"DHMİ'nin işlettiği 51 havalimanındaki yatırımlar buradan ve burası gibi yerlerden kazanılan paralarla yapılıyor. Yani havacılıktan aldığımızı yine havacılığa veriyoruz. 


Kirasını aksatmadan vaktinde ödeyen TAV şirketimize ve Türk sivil havacılığının bugünlere gelmesi için yaptıkları çalışmalar dolayısıyla sayın bakanımız Elvan nezdinde tüm bakanlık mensuplarımıza ve havalimanlarında hizmet veren tüm kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum." 


Şener, temsili çekleri Elvan'a takdim etti


TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Bakan Elvan'a, her iki havalimanının işletme imtiyaz kiraları için ayrı ayrı temsili çek takdim etti.   


Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil ve bazı havacılık sektörü temsilcileri de etkinliğe katılırken, çek tesliminin ardından konuklar fotoğraf çektirdi. Dünya