TDUB Gayrimenkul Değerleme eğitimi verecek!

TDUB Gayrimenkul Değerleme eğitimi verecek!Gayrimenkul değerleme mesleğini yürüten lisanslı değerleme uzmanlarının üye olduğu kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği SPKnun düzenlediği Gayrimenkul Değerleme Lisanslama sınavına için hazırlık eğitimlerini


Gayrimenkul değerleme mesleğini yürüten lisanslı değerleme uzmanlarının üye olduğu kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)nun düzenlediği Gayrimenkul Değerleme Lisanslama sınavına yönelik hazırlık eğitimlerini açıyor.

Sermaye Piyasası Kurulunun mevzuatına uygun olarak 20-21 Ağustos 2011 tarihlerinde düzenlenecek Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı sınavına hazırlanmak isteyen, meslekle temel bilgilere sahip ilgili ve dört yıllık üniversite mezunu bireylerin katılması beklenen eğitimde sınavın 5 farklı modülü için farklı sınıflar açılıyor.

Eğitim sınıfları; Temel Finans Matematiği,  İlgili Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar, Gayrimenkul Değerleme Esasları, İlgili Vergi Mevzuatı ve İnşaat Muhasebesi konularından oluşacak. Birlik, uygulamacılarla olduğu kadar akademik çevreden de oluşturduğu güçlü kadrosu ile eğitimleri organize ediyor ve eğitimde eski sınavlarda çıkmış soruların örneklerle çözülmesi planlanıyor. Eğitimin toplam 80 saat olması, sınırlı kontenjanla açılması ve 9 Temmuzdan başlayarak İstanbulda yapılması planlanıyor.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı alabilmek için asgari 4 yıllık üniversite mezunu olmak, gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıl tecrübe sahibi olmak, ayrıca lisanslama sınavında başarılı olmak gerekiyor. Sınavı geçen ancak tecrübe şartını sağlayamayan kişilerse uzman yardımcısı olarak başlayıp, daha sonra uzmanlığa geçebiliyor.

Yılda tahmini 700.000 adedin üzerinde rapor üretildiği düşünülen sektörün 3.000in üzerinde Değerleme Uzmanı ve Uzman adayını istihdam ettiği biliniyor.  Gelişen işlem hacmine paralel sektörde üretilen rapor adedinin artması nedeni ile sektörün ciddi bir iş potansiyeli barındırdığı biliniyor. Geleceğin mesleklerinden biri olarak görülen değerleme uzmanlığında Lisans sahibi olmak önemli bir nitelik olduğundan son yıllarda büyük ilgi görüyor.