TEKFEN Borsada

TEKFEN Borsada

Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Erhan Öner, dünyada mortgage (tutsat) kredileriyle derin bir kriz yaşanırken, bu büyüklükte bir halka arza 9 misli talep gelmesinin, en başta Türkiye'ye, sonra arz edilen şirkete olan güvenin b

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Tekfen Holding'in İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal Pazar'da işlem görmeye başlaması nedeniyle işlem salonunda ilk kez düzenlenen gong çalma töreninde konuşan Öner, 50. kuruluş yıldönümünü geçen yıl kutlayan Tekfen'in, 1,5 milyar dolara yaklaşan cirosu ile müteahhitlik, tarımsal sanayi, emlak geliştirme ve bankacılık sektörlerinde hizmet veren bir grup olduğunu söyledi.

Grubun yüzde 60 cirosunun müteahhitlik hizmetlerinden oluştuğunu ifade eden Öner, "Bunun yüzde 95'i yurt dışı işlerden oluşmaktadır. Fas, Libya, Suudi Arabistan, Umman, Katar, Kuveyt, Azerbaycan, Kazakistan ve Bulgaristan olmak üzere 9 ülkede toplam değeri 2,1 milyar dolar iş hacmine sahiptir" dedi.

Öner, grubun yüzde 35 cirosunun, gübreden tohum ve fideye kadar geniş bir sahada çalışan tarımsal sanayi faaliyetlerinden geldiğini söyledi.

Yüzde 34,5'i halka arz edilmiş olan Tekfen Holding'e yurt içi ve yurt dışı yatırımcıların 9 misli bir taleple yoğun bir ilgi gösterdiklerini ve şirketin halka arz sonrası piyasa değerinin 1,7 milyar YTL olduğunu bildiren Öner, "Dünyada tutsat kredileriyle derin bir kriz yaşanırken bu büyüklükte bir arza 9 misli talep gelmesi, en başta ülkemize sonra arz edilen şirkete ve bu arza aracılık yapan İş Yatırım'a

olan güvenin bir yansımasıdır" diye konuştu.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan da, Tekfen hisselerinin İMKB'de düzenlenen gong töreniyle işlem görmeye başlamasına ilişkin olarak, "İlk kez bu geleneği, Tekfen Holding ile başlatıyoruz. Tekfen Holding'e 'İMKB ailesine hoş geldiniz' demek istiyorum" şeklinde konuştu.

-HALKA ARZ SONUÇLARI-

Verilen bilgiye göre, 14-15-16 Kasım 2007 tarihlerinde gerçekleştirilen Tekfen Holdingin halka arzında, arzın 9 katı düzeyinde ve toplam 4,5 milyar YTL'lik talep gelmiş, arza toplam 16 bin 866 yatırımcı katılmıştı.

Ek satış hakkının da kullanıldığı arz sonunda şirketin halka açıklık oranı yüzde 34,5 oldu. Halka arzda payların yüzde 69,5'i yurt dışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 30'u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 0,5'i yurt içi kurumsal yatırımcılara satıldı.

Halka arz sonuçlarına göre, halka arz geliri 583 milyon 604 bin 760 YTL, halka arz fiyatı 5,70 YTL, toplam talep 780 milyon 897 bin 543 lot olarak gerçekleşti.

-AÇILIŞ GONGU UYGULAMASI...-

Verilen bilgiye göre, ilk başlarda New York Borsasının açılış ve kapanışını duyurmak için basit bir masa zilinden yararlanılırken, daha sonra 1871'de kalabalıklaşan izleyici banker kitlesine sesi daha kolay bir şekilde duyurma kaygısıyla büyük bir Çin gongu görevlendirildi.

Elektriğin günlük yaşama girmesinden sonra ise 1903 yılında bu gongun yerini basit bir elektrikli zil aldı. Geçen yüzyıllar boyunca sıradan bir işlem olarak bu gerçekleştirilirken, 1990'lı yılların ortalarında ise New York borsasında seanslar, bazı ünlü kişilerin ya da iş adamlarının çaldığı gongla başladı.

Türkiye'de de ilk kez Tekfen Holding'in Borsaya gelişiyle başlatılan açılış gongu uygulaması gelenek haline getirilecek.

pus