06 / 12 / 2022

Tekfen'de talep patlaması

Tekfen'de talep patlaması

Tekfen Holdingin halka arzında, yurt içi ve yurt dışı yatırımcılardan toplam 9 kat talep geldi.


Tekfen Holdingden yapılan yazılı açıklamaya göre, 14-16 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen halka arzda 9 kat talep gelen ve piyasa değeri 1,7 milyar YTL'ye yaklaşan holding hisseleri, 5,70 YTL arz fiyatı ile İMKB'de işlem görmeye başlayacak.


Toplam 16 bin 866 yatırımcının katıldığı halka arzda ek satış hakkının da kullanımıyla şirketin halka açıklık oranı yüzde 34,5 oldu.


Halka arzda payların yüzde 69,5'i yurt dışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 30'u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 0,5'i yurt içi kurumsal yatırımcılara satıldı.


96 adet yurt dışı kurumsal yatırımcıdan toplam 556 milyon 209 bin 773 lot talep gelirken, bu yatırımcılardan 86 tanesine 71 milyon 158 bin 826 lot dağıtım yapıldı.


6 milyon 198 bin 583 lot talep gelen 121 adet yurt içi kurumsal yatırımcıya 511 bin 934 lot dağıtım yapılırken, 16 bin 649 adet yurt içi bireysel yatırımcıdan ise toplam 218 milyon 489 bin 187 lot talep geldi ve bu yatırımcılardan 15 bin 986 tanesine 30 milyon 716 bin 40 lot dağıtım yapıldı.


Yurt içi ve yurt dışı toplam 780 milyon 897 bin 543 lot talep 4,5 milyar YTL'ye karşılık gelirken, belirlenen satış fiyatı itibariyle halka arzın büyüklüğü 584 milyon YTL oldu.


-"GELİRİ, YENİ YATIRIMLAR İÇİN KULLANACAĞIZ"-


Tekfen Holding Üst Yöneticisi (CEO) Erhan Öner, halka arz sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, yurt dışı ve yurt içinden gösterilen yoğun ilginin kendilerini gururlandırdığını belirterek, holdingin, Fas'tan Kazakistan'a, Katar'dan Azerbaycan'a kadar dünya çapında sürdürdüğü başarılı çalışmalarını yeni ortaklarıyla paylaşacak olmanın heyecanını duyduklarını dile getirdi.


Öner, Tekfen Holdingin halka arzdan elde edeceği geliri, büyüme planları ve hedefleri doğrultusunda değerlendireceğini aktararak, şunları kaydetti: "Holdingin kurumsallaşmasını daha da ileriye götürmek ve büyümeyi hedeflediğimiz alanlar için kaynak yaratmak amacıyla halka açılma kararı aldık. Halka arzdan elde ettiğimiz geliri petrol, terminal hizmetleri, tarımsal sanayi ve emlak geliştirme alanlarındaki yeni yatırımlarımız için kullanacağız. Tekfen Holding olarak, Ceyhan'da kurulacak bir petrol rafinerisinde, inşaatında müteahhit olarak da yer almak koşuluyla, yatırımcı ortak olmayı planlıyoruz. Ceyhan ve Samsun'daki mevcut terminallerimizi ek kapasite artırımı ile genişletmeyi hedefliyor, ayrıca kimyevi gübre konusunda fosforik ve sülfirik asit üretim tesisi ve Samsun'da da sülfirik asit fabrikası kurmak istiyoruz. Emlak geliştirme alanında da Amerikalı ortağımız Och-Ziff ile İstanbul ve Anadolu kentlerinde yeni emlak projelerine imza atacağız. Halka arzdan elde ettiğimiz kaynak ile bu çalışmalarımız hız kazanacak."


Erhan Öner, Tekfen Holdingin inşaat ve tarıma odaklandığına dikkat çekerek, bu iki sektörde liderliklerini güçlendireceklerini, varlık gösterdikleri diğer sektörler olan emlak geliştirme ve bankacılık sektörlerinde de işbirliğine gittikleri stratejik ortaklarıyla büyüyeceklerini vurguladı.
Geri Dön